Raport Białoruś

Białoruś: zdemontowano kolejne krzyże w Kuropatach, miejscu masowych egzekucji NKWD

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 14:35
Kolejne krzyże zostały usunięte z uroczyska Kuropaty pod Mińskiem. W zbiorowych mogiłach spoczywają tam tysiące ofiar represji stalinowskich. Białoruskie władze tłumaczą usuwanie krzyży porządkowaniem terenu.
Audio
  • Kolejne krzyże usunięte z Kuropat. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Kolejne krzyże usunięte z Kuropat. Władze twierdzą, że w Kuropatach odbywa się subotnik, czyn społeczny porządkowania terenu
Kolejne krzyże usunięte z Kuropat. Władze twierdzą, że w Kuropatach odbywa się "subotnik", czyn społeczny porządkowania terenuFoto: Twitter/Radio Swaboda

Akcja usuwania krzyży z Kuropat rozpoczęła się 4 kwietnia. Początkowo zdemontowano kilkadziesiąt, około 70 krzyży drewnianych stojących wokół cmentarzyska.


NASZ WYWIAD
kuropaty printe free 1200.jpg
Działacz białoruski: Polska, Zachód, muszą nam pomóc w obronie Kuropat

Dziś - jak informuje rozgłośnia Radio Swaboda - usunięte zostały metalowe krzyże stojące na skraju uroczyska od strony obwodnicy Mińska.Tam, gdzie stały chrześcijańskie symbole, teraz mają być posadzone drzewa. 

Wcześniej usuwanie krzyży z Kuropat skrytykowali przedstawiciele Kościoła katolickiego i białoruskiej Cerkwi prawosławnej oraz znani intelektualiści. Grupa osób protestująca przeciwko demontażowi krzyży została zatrzymana. Kilka osób skazano na kary aresztu lub grzywny pieniężne.

W Kuropatach w ostatnich latach ustawiono w sumie około tysiąca krzyży, wśród nich upamiętniające Polaków pomordowanych przez radzieckie NKWD. Komentatorzy zwrócili uwagę, że dotychczas usuwane były krzyże stojące na obrzeżach masywu leśnego, które dobrze było widać z pobliskich dróg.

IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Prof. Aleksander Kraucewicz: Białoruś to od wieków część Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:59
Europejskość Białorusi starały się zatrzeć przez 10-lecia władze Związku Radzieckiego. - Do niedawna, do upadku ZSRR na Białorusi, nie wolno było pisać prac i badać politycznej historii kraju do 1917 roku - czyli nie można było pisać żadnej pracy o Wielkim Księstwie Litewskim - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk prof. Aleksander Kraucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w Kuropatach demontowane są krzyże, zatrzymani działacze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:38
Na uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże. Upamiętniają one tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD w czasach stalinowskich represji. Zatrzymywani zostali działacze opozycyjni, którzy próbowali dowiedzieć się, co się dzieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: apel metropolity o przerwanie demontażu krzyży

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:40
Zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, wezwał do natychmiastowego powstrzymania akcji usuwania krzyży z uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, gdzie w latach represji stalinowskich rozstrzelano tysiące ludzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ulica wieszcza Mickiewicza zmieniona na Mickiewicza czekisty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:10
W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza - sowieckiego czekisty, który na Białorusi utrwalał władzę sowiecką - piszą niezależne białoruskie media. Władze miejskie twierdzą, że naprawiają tylko błąd, który zakradł się ukradkiem, i "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brześć: akcja przeciw budowie fabryki akumulatorów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 14:40
W Brześciu, niedaleko polskiej granicy, mieszkańcy po raz kolejni wyrazili swój sprzeciw wobec zakładów produkujących akumulatory, które powstają w ich mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń