Raport Białoruś

Białoruska telewizja: "polski obóz koncentracyjny”

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 09:18
W kontrolowanej przez władze stacji państwowej pokazano propagandowy film o 17 września, w którym rządy marszałka Józefa Piłsudskiego nazwano "półfaszystowskim reżimem".
Audio
Radziecki plakat propagandowy związany z inwazją 17 września
Radziecki plakat propagandowy związany z inwazją 17 wrześniaFoto: Wikipedia/Autor nieznany

Reportaż, pokazujący prześladowania Białorusinów w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego, nadał pierwszy program Białoruskiej Telewizji. W cotygodniowym, niedzielnym cyklu analitycznym "W centrum uwagi” użyto określenia "polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do obozu dla więźniów politycznych w Berezie Kartuskiej, istniejącego w latach 1934-1939. Stwierdzono, że tylko w 1923 roku w polskich więzieniach było 1300 więźniów politycznych białoruskiej narodowości.

Przedstawiono również wspomnienia Wasila Łaskowicza, byłego więźnia. "Bili mnie po ciele .. Bili po najbardziej bolących miejscach u mężczyzn. I ja chciałem umrzeć” - mówił były działacz komunistyczny. Lektor, czytający zza kadru scenariusz audycji, stwierdził, że "o tych strasznych rzeczach milczą współcześni polscy politycy, historycy i dziennikarze".

Występujący w programie, znany prorządowy komentator Wadzim Hihin powiedział, że "należy robić wszystko, aby ów okres pozostał w pamięci Białorusinów". Natomiast rządy Józefa Piłsudkiego nazwał "półfaszystowkim reżimem”.

Film nadano w przededniu, przypadającej 17 września, rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W oficjalnej białoruskiej historografii jest to data zjednoczenia wschodnich i zachodnich ziem tego państwa.

W rzeczywistości tego dnia Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Część historyków uważa sowiecką agresję za IV rozbiór Polski, a zdecydowana większość - za agresję wojskową "w cieniu" agresji hitlerowskich Niemiec, podjętą, tak jak niemiecka, bez wypowiedzenia wojny.

Dowiedz się więcej o wydarzeniach września 1939 roku >>>

Zachęcamy też do wysłuchania zeznań naocznych świadków tych wydarzeń >>>

Jeszcze więcej informacji i nagrań w serwisie specjalnym Radia Wolności>>>

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Autorytaryzmu nie można było powstrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 12:38
Białoruś jest podzielona: na biurokratów, którzy ciągną kraj w stronę Rosji, i zwykłych Białorusinów, którzy patrzą na Europę - mówi w rozmowie z Raportem Białoruś Walancin Hołubieu, deputowany Rady Najwyższej, który 20 lat temu głosował za niepodległością swojego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zaprzecza Katyniowi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:45
Na terytorium Białorusi radzieckie NKWD nie rozstrzelało w 1940 roku ani jednego Polaka - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Tymczasem w grobach w Kuropatach znaleziono dowody, że spoczywają tam Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Mińsku będzie nowy pomnik Dzierżyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 20:10
"Żelazny Feliks", założyciel słynącej z okrucieństwa sowieckiej policji politycznej Czeka, będzie patronował białoruskim kagiebistom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oficerowie KGB-dzieciom!" na 95-lecie Czeka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 22:30
Absurd, który możliwy jest tylko na Białorusi, w państwie autorytarnym. KGB, osławione torturowaniem więźniów politycznych i prześladowaniem obywatelskiego społeczeństwa, organizuje imprezę da dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: zatrzymanie po wieczorze historycznym

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 23:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany w piątek w Grodnie podczas prezentacji białoruskiego wydania książki "Sowietyzacja Zachodniej Białorusi 1944-1953" polskiego historyka Jana Szumskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureat nagrody Giedroycia stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 16:00
Redaktor naczelny białoruskiego czasopisma "Arche" Waler Bułhakau został zatrzymany, gdy prezentował książkę o sowietyzacji Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieńce dla dowódcy ułanów Księstwa Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 11:00
W 200 rocznicę wojny napoleońskiej 1812 roku polski konsul generalny z Grodna i ambasador Francji na Białorusi złożyli kwiaty na grobie Konstantego Dunin-Rajeckiego.
rozwiń zwiń