Raport Białoruś

O muzeum Radziwiłłów w Nieświeżu po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 12:00
Strona muzeum w dawnym zamku Radziwiłłów w Nieświeżu na zachodzie Białorusi jest teraz dostępna w języku polskim.
O muzeum Radziwiłłów w Nieświeżu po polsku
Foto: Wikipedia/CC/Павел Петро

Na stronie internetowej można poczytać o historii tego miejsca oraz słynnego rodu, zamówić bilet do muzeum lub udać się na wirtualną wycieczkę po zamkowym dziedzińcu.

Gość strony dowie się m.in., że Nieśwież otrzymał prawa magdeburskie w 1578 r. i w mieście znajduje się najstarszy zachowany do dziś budynek użyteczności publicznej w Białorusi - powstały w 1596 r. ratusz. Otrzyma także podstawowe informacje o rodzie magnackim Radziwiłłów, do którego Nieśwież należał od XVI wieku, oraz o historii zamku, który zaczęto budować w 1583 r.

Największy rozkwit zamku w Nieświeżu przypadł na czasy Michała Kazimierza Radziwiłła "Rybeńki" (1702-1762) oraz Karola Stanisława "Panie Kochanku" (1734-1790). Zamek wzbogacił się wówczas m.in. o salę teatralną. Po pochodzie Napoleona na Moskwę w 1812 r. budowla zaczęła podupadać, gdyż spustoszyli ją Rosjanie w odwecie za przyłączenie się Dominika Radziwiłła do walk po stronie Napoleona.

Prace konserwatorskie rozpoczęto pod koniec XIX w. W 2005 roku kompleks zamkowo-parkowy wraz z przyległym kościołem pod wezwaniem Bożego Ciała został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a w 21 lipca ub.r. oficjalnie otwarto zamek po odnowieniu trzech ostatnich sal: Balowej i dwóch Jadalnych - Małej i Dużej.

Na stronie internetowej znajdują się także informacje o innych ważnych zabytkach w mieście, w tym o kościele p.w. Bożego Ciała, w którego krypcie spoczywają szczątki ponad 70 przedstawicieli rodu Radziwiłłów, plebanii z XVII w. czy Domu Rzemieślnika z XVIII w.

Można również zorientować się, jakie wydarzenia są w najbliższym czasie planowane w zamku. W Nieświeżu są organizowane m.in. koncerty muzyki dawnej i wystawy czasowe, a także działa teatr im. Urszuli Radziwiłł. Chętni mogą zamówić w zamku kostiumową uroczystość ślubną. Muzeum prowadzi też dwa hotele.

Strona internetowa https:\/\/niasvizh.by/ jest także dostępna w języku białoruskim, rosyjskim i angielskim.

Wikipedia
Wikipedia/CC/Dmitry Gerasimov

PAP//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Niezależna sztuka w Mińsku. Jednak ocenzurowana (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2011 20:00
Swoje prace wystawili m.in. znani malarze i performerzy Aleś Maraczkin i Aleś Puszkin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiersze na murach: tajny street art na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 06:00
Graffiti Białorusinów to bajecznie kolorowe obrazy i wiersze narodowych poetów na szarych blokach. – Chcemy pokazać, że może być pięknie – mówi jeden z działających w ukryciu artystów białoruskiego street artu. Ludzie to doceniają, w sieci można potem znaleźć zdjęcia na tle namalowanych na murach anonimowych dzieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń