Łotewski konsulat w Witebsku rozpoczął przyjmowanie dokumentów na wydanie wiz Schengen do Polski. Konsul Dagnija Lace-Ate, szefowa konsulatu Łotwy w Witebsku, powiedziała Polskiemu Radiu, że od dziś jej placówka reprezentuje Polskę w wydawaniu krótkoterminowych wiz Schengen w przypadku, jeśli nasz kraj jest głównym celem wyjazdu. Dodała, że "dokumenty mogą składać mieszkańcy obwodu witebskiego niezależnie od swego obywatelstwa”.
Konsul uściśliła, że reprezentowanie Polski w kwestiach wizowych przez konsulat Łotwy odbywa się na podstawie porozumienia między rządami Polski i Łotwy zawartego 13 lutego tego roku w Rydze. Konsul Dagnija Lace-Ate zauważyła, że do polskich konsulatów w Brześciu, Grodnie i Mińsku zwraca się bardzo dużo Białorusinów o wydanie wiz. Dlatego praca konsulatu Łotwy w Witebsku w kwestiach wizowych ułatwi działalność polskich konsulatów.
"Tydzień i jest wiza"
Wnioski można składać od poniedziałku do czwartku od godz. 10 do 13. Wicekonsul Łotwy w Witebsku Janis Rupeiks powiedział, że w poniedziałek kolejka po polskie wizy była nieduża. - Wydajemy polskie wizy. Ludzie przychodzą, składają dokumenty i za tydzień otrzymują wizę. Wydajemy wizy obywatelom Białorusi i innych państw mieszkającym na terytorium obwodu witebskiego- Dziś jest pierwszy dzień przyjmowania wniosków.(...) Na razie nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości. Myślę, że z czasem będzie dużo więcej ludzi - powiedział.
Kilkaset tysięcy wiz w 2012 roku
Konsul Sławomir Zubrycki powiedział w poniedziałek, że w zeszłym roku trzy działające na Białorusi polskie konsulaty - w Mińsku, Brześciu i Grodnie - wydały Białorusinom 350 tys. wiz. Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych mówił w zeszłym roku, że strona polska zwracała się z prośbą o zwiększenie liczby konsulów, ale Białoruś nie uważa, aby było to celowe.
Białoruś nie zgadza się na mały ruch graniczny
Problem kolejek po polską wizę złagodziłoby wprowadzenie ruchu bezwizowego na terenach przygranicznych. Umowa o małym ruchu granicznym została podpisana przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi 12 lutego 2010 roku. Jeszcze w 2010 roku ratyfikowały ją obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu, a następnie podpisali ją prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Łukaszenka. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między Polską a Białorusią. Warszawa informowała Mińsk notami dyplomatycznymi o wypełnieniu wszystkich procedur w sprawie tej umowy już dwukrotnie. Nadal oczekuje jednak na notę strony białoruskiej.
IAR/PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś