Raport Białoruś

Polski lot obserwacyjny nad Rosją i Białorusią. Wynajęto ukraiński samolot

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 13:45
Lot polskich obserwatorów wojskowych będzie miał miejsce w środę i w czwartek. Odbywa się w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach.
Ukraiński samolot An30B podczas jednego z lotów obserwacyjnych
Ukraiński samolot An30B podczas jednego z lotów obserwacyjnychFoto: OSCE

Zostanie on przeprowadzony na wynajętym ukraińskim samolocie An-30B - poinformował w poniedziałek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Loty obserwacyjne na mocy podpisanego w 1992 r. Traktatu o Otwartych Przestworzach odbywają się za zgodą państwa obserwowanego i na zasadzie wzajemności. Obserwatorom towarzyszą wojskowi z państwa przyjmującego, którzy kontrolują parametry lotu oraz aparaturę obserwacyjną.

Jak poinformował rzecznik MON, operację związaną z lotem zaplanowano od poniedziałku do piątku. - Plan lotu zostanie przedłożony przez polski zespół państwom obserwowanym we wtorek. Zespół ma przygotowane kilkanaście wariantów trasy - powiedział Misiewicz. Dodał, że łączna długość takiego lotu (w tym przypadku) nie może przekroczyć 5500 km.

Według agencji Interfax polscy obserwatorzy przybyli w poniedziałek na lotnisko Kubinka w pobliżu Moskwy. Jak podaje MON, miejsce późniejszego przebywanie samolotu w czasie przerw w locie obserwacyjnym uzależnione będzie od wyboru trasy.

Będą jeszcze dwa polskie loty w tym roku

To pierwszy polski lot obserwacyjny w tym roku. Zaplanowano jeszcze jeden lot nad Ukrainą i jeden nad Rosją i Białorusią. W drugiej dekadzie kwietnia Rosjanie i Białorusini przeprowadzili lot nad Polską, a w ostatnim tygodniu kwietnia zrobili to Ukraińcy. Rosjanie mają przeprowadzić jeszcze jeden lot nad naszym krajem, ale nie jest jeszcze znany jego termin.

Lot na mocy Traktatu o Otwartych Przestworzach może się odbywać nad całym terytorium kraju, z wyłączeniem stref zakazanych. Długość lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy. W Polsce długość trasy to około 1400 km.

Po raz pierwszy z ideą otwartych przestworzy wystąpił w 1955 r. prezydent USA Dwight Eisenhower, zwracając się do szefa KPZR Nikity Chruszczowa na konferencji czterech mocarstw w Genewie. ZSRR przyjął propozycję, lecz do podpisania traktatu nie doszło. Rozmowy o systemie wzajemnych inspekcji wznowiono w 1989 r.

Traktat o Otwartych Przestworzach (Open Skies) umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 r. przez 25 państw w Helsinkach; Polska ratyfikowała go w 1995 r. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa.

Loty nad Polską wykonywali m.in. inspektorzy z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a nad tymi krajami latali polscy obserwatorzy.

PAP/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Zobacz więcej na temat: Białoruś MON Rosja wojsko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: przeszukanie mieszkań uczestników walk w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:00
Białoruska milicja we wtorek przeszukiwała mieszkania osób walczących w Donbasie. Szef MSW Białorusi poinformował, że funkcjonariusze wykonywali polecenia organów śledczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Biało-czerwono-biała znów będzie flagą Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 18:25
W demonstracji w centrum Mińska uczestniczyła białoruska opozycja prodemokratyczna i proeuropejska. Milicja zapisywała sporządziła protokoły na uczestników demonstracji, co oznacza, że zapewne czekają ich procesy, a jeśli tak - to znów dotkliwe kary. Ukarano też dziennikarza niezależnego Radia Swaboda Aleha Grudzinowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w Mińsku kongres demokratycznej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 09:00
Kongres ma na celu zjednoczenie sił proeuropejskiej, prodemokratycznej opozycji. W komitecie organizacyjnym są czołowe postaci białoruskiej opozycyjnej sceny politycznej - Stanisław Szuszkiewicz, Mikoła Statkiewicz, Andrej Sannikau, Wiaczesław Siwczyk, Źmicier Daszkiewicz i wiele innych ważnych postaci niezależnych, prozachodnich środowisk Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja i Białoruś "wypracują wspólną odpowiedź" NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 10:00
- Porozumieliśmy się co do tego, że wspólnie będziemy opracowywać adekwatne środki reagowania - oznajmił szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, cytowany przez rosyjskie media, po rozmowach w Mińsku z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
rozwiń zwiń