Raport Białoruś

Filozof: Kościół i Cerkiew pokonały trzy odległości

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 11:00
Przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Cerkwi prawosławnej w Rosji jest bezprecedensowe - uważa białoruski filozof i duchowny o. Piotra Rudkouski. - To dla polskich i rosyjskich sumień sygnał-zaproszenie - uważa.
Audio
Podpisanie przesłania do narodów Polski i Rosji
Podpisanie przesłania do narodów Polski i RosjiFoto: BP KEP/episkopat.pl

Polscy i rosyjscy hierarchowie musieli pokonać wyjątkowo dużą odległość, by podpisać wspólne przesłanei - ocenił w sobotę białoruski filozof i duchowny o. Piotra Rudkouski.
- Odległość, jaką musieli pokonać rosyjski i polski hierarcha, aby się spotkać i przemówić jednym głosem, była dużo większa niż ta, jaka dzieliła powiedzmy Polaków i Niemców czy Niemców i Francuzów - podkreśla o. Rudkouski w artykule umieszczonym na niezależnym portalu "Nasza Niwa".
Jak ocenia, odległość ta była trojakiego charakteru. Po pierwsze, dwie strony dzieliły konflikt i pretensje narodowe: Rosjanie zwykli widzieć w Polakach "obłudnych intrygantów, opętanych chroniczną wrogością do Moskwy", a Polacy w Rosjanach "ucieleśnienie imperializmu, czerwonej zarazy i innych patologii".
Drugą osią konfliktu były według Radkouskiego pretensje religijne. Jak pisze, Rosjanie uważali Polaków za Słowian, którzy "zdradzili" swoją słowiańskość poprzez przyjęcie katolicyzmu, a co więcej uparcie narzucali go "na kanonicznych ziemiach prawosławia - Białorusi, Ukrainie, a nawet w Rosji". - Mało tego, Polakom udało się nawet umieścić na tronie papieskim "swojego", który pod pretekstem walki z komunizmem, w zmowie ze znienawidzonym Ronaldem Reaganem (prezydentem USA), prawie doprowadził wielką Rosję do geopolitycznego bankructwa - pisze filozof. Jak dodaje, dla Polaków prawosławie było natomiast narzędziem imperializmu i rusyfikacji, które splamiło się kolaboracją z reżimem bolszewickim.
Po trzecie, strony dzieliły kwestie cywilizacyjno-kulturowe. Rosjan drażniło - jak pisze - polskie poczucie wyższości kulturowej i belferski ton polskich elit w kwestiach dotyczących demokracji, zaś Polacy widzieli w Rosji azjatyckiego, niezbyt ucywilizowanego giganta z imperialistycznymi zakusami. - Pokonanie tych trzech odległości wymagało nie lada formy sportowej. I to, że najwyżsi hierarchowie Rosji i Polscy tego dokonali, czyli ich przesłanie bezprecedensowym - uważa Rudkouski.
Jak dodaje, przesłanie nie było "tak harmonijnym i wirtuozerskim akordem, jaki marzyłby się estetom", ale jest ono istotne. - To dla polskich i rosyjskich sumień sygnał-zaproszenie, nasienie, z jakiego może się zrodzić autentyczny polsko-rosyjski i katolicko-prawosławny proces pojednania - uważa filozof.
Przesłanie z apelem o pojednanie Polaków i Rosjan podpisali 17 sierpnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalika oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I.
W przesłaniu zaznaczono, że przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale wyrzeczenie się zemsty i nienawiści oraz włączenie się w budowanie zgody i braterstwa. Wyrażono przekonanie, że trwałe pojednanie, jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę o wspólnej przeszłości.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Mińsk: 10 tysięcy osób na procesji Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:10
Ulicami stolicy Białorusi Mińska już w niedzielę przeszła procesja Bożego Ciała. Zorganizowano ją 11 dni przed datą uroczystości, gdyż tak było łatwiej uzyskać pozwolenie władz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy biskup diecezji pińskiej od czasu wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:45
Biskup Antoni Dziemianko jest pierwszym biskupem, ordynariuszem diecezji pińskiej od zakończenia II wojny światowej. W sobotę w katedrze w Pińsku odbył się jego ingres.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiące pielgrzymów w bialoruskiej Częstochowie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 09:49
Około 30 tys. katolików z Białorusi, Polski i Rosji wzięło udział w dorocznej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Budsławiu - białoruskiej Częstochowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abp Kondrusiewicz o apelu cerkwi i kościoła

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 21:00
Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz ocenił, że przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Cerkwi prawosławnej w Rosji jest „bardzo ważnym dokumentem dla stosunków między Kościołem i Cerkwią na terenie byłego ZSRR”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relikwie o. Maksymiliana Kolbego odwiedziły Mińsk

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2012 00:02
Ojciec Maksymilian Kolbe przez kilka lat pracował na terenie dzisiejszej Białorusi - wspomina ojciec Alaksandr, który za pośrednictwem tego właśnie zakonnika został duchownym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Mediów Katolickich w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 01:00
W Grodnie spotkali się przedstawiciele mediów katolickich na Białorusi. Kongres otworzył arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń