Raport Białoruś

Godzina policyjna dla dzieci i młodzieży na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 09:30
Osoby do 16 roku życia w godzinach nocnych - od 23 do 6 rano - będą mogły przebywać poza domem tylko w towarzystwie dorosłych.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kadr z materiału agencji BelaPAN

Wprowadzenie godziny policyjnej ma oficjalnie służyć zmniejszeniu poziomu przestępczości wśród młodzieży. O tym ograniczeniu dzieci zostały poinformowane w szkołach, a rodzice dowiedzieli się z mediów. Za naruszenie godziny policyjnej będą karani rodzice. Grozi im ostrzeżenie lub kara grzywny.

Według białoruskiego MSW, nie jest to godzina policyjna, tylko ograniczenie mające chronić dzieci, gdyż osoby w młodym wieku są najbardziej podatne na złe wpływy.

W razie spotkania na ulicy osoby poniżej 16 roku życia bez opieki milicjant nie będzie go zatrzymywać, gdyż zgodnie z nowymi przepisami wykroczenia dopuścili się jego rodzice. - (Milicjanci) zadzwonią do rodziców i zapytają o przyczynę, dla której dziecko jest samo. Rodzice będą mogli przyjechać w ciągu trzech godzin. W przeciwnym razie (na przykład, jeśli nie udało się wyjaśnić, gdzie przebywają rodzice, są oni pijani albo przebywają za granicą ) dziecko zostanie zawiezione do schroniska - oznajmił przedstawiciel MSW. Rodzicom będzie grozić kara w postaci ostrzeżenia lub grzywny do 200 tys. rubli (80 zł). Jeśli w ciągu roku sytuacja się powtórzy, grzywna będzie mogła wynosić do 500 tys. rubli (200 zł).
Milicja będzie też miała prawo zatrzymywać na ulicy dziecko z osobą pełnoletnią i pytać, dlaczego mimo późnej pory jest ono poza domem. - Dziecku może towarzyszyć babcia, dziadek, a nawet osoby postronne, ale muszą mieć ze sobą pisemne zaświadczenie od rodziców, że przekazują im swoje dziecko - powiedziała dziennikowi "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" przedstawicielka inspekcji ds. nieletnich Wolha Zujkiewicz.
Jeśli dziecko będzie szło ulicą z pijanymi rodzicami, milicja będzie miała prawo zabrać ich na komisariat.

Według danych MSW, w ciągu pierwszego półrocza tego roku ofiarą przestępstw padło na Białorusi około 2 tys. nieletnich. Około 40 proc. wykroczeń popełnianych przez osoby do 18. roku życia przypada na późny wieczór lub noc.


PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Oficerowie KGB-dzieciom!" na 95-lecie Czeka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 22:30
Absurd, który możliwy jest tylko na Białorusi, w państwie autorytarnym. KGB, osławione torturowaniem więźniów politycznych i prześladowaniem obywatelskiego społeczeństwa, organizuje imprezę da dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KGB zwolniło z aresztu oskarżonych w sprawie misiów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 08:10
20-letni dziennikarz Anton Surapin i agent nieruchomości Siarhej Baszarymau zostali zwolnieni, ale mają status oskarżonych. KGB oświadczyło, że powodem jest brak możliwości przeprowadzenia wszystkich czynności, na Białoruś nie przyjechali bowiem Szwedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski podręcznik o opozycji: ”zezwierzęcone twarze”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 14:30
Opozycyjne protesty w Mińsku z 19 grudnia 2010 r. trafiły do szkolnego podręcznika na Białorusi. Mowa w nim m.in. o "zezwierzęconych twarzach podpitych junaków".
rozwiń zwiń