Raport Białoruś

Z Kuropat zniknął krzyż upamiętniający zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 08:34
Po paru dniach z Kuropat ktoś zabrał krzyż przypominający o zbrodni katyńskiej. Postawili go przedstawiciele Memoriału na Białorusi.
Audio
Uładzimir Ramanouski, przedstawiciel białoruskiego Memoriału w miejscu, gdzie kilka dni temu ustawiał krzyż w intencji polskich oficerów.
Uładzimir Ramanouski, przedstawiciel białoruskiego Memoriału w miejscu, gdzie kilka dni temu ustawiał krzyż w intencji polskich oficerów. Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Krzyż był ustawiony na podmińskim uroczysku Kuropaty w ostatni czwartek, przez przedstawicieli białoruskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia "Memoriał”.  Postanowili oni, że w tym miejscu ma powstać w przyszłości pomnik poświęcony polskim ofiarom zbrodni katyńskiej, rozstrzelanym na Białorusi.To drugi podobny przypadek, gdy znika z Kuropat krzyż mający upamiętnić polskich oficerów pomordowanych w latach 1940-41 przez radzieckie NKWD. Wcześniej w Kuropatach "nieznani sprawcy" wielokrotnie łamali krzyże ustawiane przez Białorusinów.

Przy okazji najnowszego aktu wandalizmu rozgłośnia Euroradio zwraca uwagę, że inicjatywa postawienia w Kuropatach krzyża upamiętniającego polskich oficerów z listy katyńskiej zamordowanych na Białorusi spotkała się z krytyką - jak to ujęto - „niektórych ludzi” , gdyż na razie dokładnie nie wiadomo, czy właśnie w Kuropatach są pochowani zabici przez bolszewików polscy oficerowie. 
Na podmińskim uroczysku lat stoi metalowy Krzyż Polski upamiętniający wszystkich Polaków pomordowanych w okresie stalinowskich represji. Jednak on nigdy nie był on bezczeszczony.

Metalowy
Metalowy Krzyż Polski w otoczeniu kilku mniejszych krzyży, mających imiennie upamiętniać Polaków którzy mogli być rozstrzelani w Kuropatach. Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ustawianie
Ustawianie krzyża w Kuropatach 29 listopada. Zdjęcie: svaboda.org.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Katyń >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Obok Kuropat powstaje centrum rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 16:21
Olbrzymia restauracja, plac zabaw dla dzieci, ruska bania, sala bankietowa z widokiem na miejsce spoczynku ofiar zbrodni stalinowskiej – taki kompleks powstaje tuż przy Kuropatach, pisze niezależny białoruski portal "Narodnaja Wola”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Dziady białoruski marsz do Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:00
W niedzielę białoruskie środowiska niezależne organizują marsz z Mińska do uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych przez stalinowskie NKWD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
Białorusini przeszli z Mińska do Kuropat, w dorocznym obrzędzie Dziadów. W Kuropatach, jak dowodzą badania archeologiczne, NKWD zamordowało 250 tysięcy osób.
rozwiń zwiń