Raport Białoruś

Rzeźby uratowane z kościołów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 06:00
Na wystawie w Mińsku pokazano 30 odrestaurowanych figurek świętych i aniołów. Pochodzą one z kościołów zamykanych i niszczonych w czasach radzieckich.
Audio
Rzeźby uratowane z kościołów na Białorusi
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wystawę rzeźb ołtarzowych otwarto w Narodowym Muzeum Sztuki Białorusi w Mińsku. Pokazano około 30 drewnianych rzeźb z okresu od XVII do XIX w., uratowanych z nieczynnych w czasie komunizmu kościołów i poddanych restauracji. Na części z nich zachowały się jeszcze polichromie. Pokazano także kilka ornatów z tego okresu.

- Pokazujemy na tej wystawie, jakie skarby były kiedyś w kościołach katolickich na Białorusi, pełniąc tam funkcje sakralną. W czasach ateizmu świątynie były zamknięte, ale dzięki wysiłkom starszych pracowników muzeum te rzeźby zostały uratowane - podkreślił w rozmowie dyrektor muzeum Uładzimir Prakapcou.

W muzealnych zasobach znajduje się około 600 figurek i rzeźb, wiele z nich należy jeszcze zbadać i odrestaurować.

- Dla nas najważniejsze jest, żebym móc pokazywać te dzieła sztuki. Chcemy pokazać je przede wszystkim młodzieży, aby wiedziała, że nasze świątynie powstawały dzięki pracy utalentowanych ludzi. To byli twórcy europejskiego formatu - podkreśla dyrektor muzeum. Prakapcou jest przekonany, że dziedzictwo pokazywane na tej wystawie świadczy o tym, że Białoruś była i nadal się znajduje w centrum Europy.

Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik białoruskich katolików, który uczestniczył w otwarciu wystawy, zauważył, że jest ona dobrym prezentem na Boże Narodzenie. - Może ta wystawa pomoże człowiekowi trochę oderwać wzrok od ziemi i podnieść do góry oraz pomoże w duchowym kształceniu się człowieka - powiedział arcybiskup Kondrusiewicz.

Na otwarciu wystawy był obecny protojerej Aleksander Szymbielou, przedstawiciel białoruskiej Cerkwi. W przyszłym roku Narodowe Muzeum Sztuki Białorusi planuje otworzyć wystawę prawosławnych ikon.

Wystawa będzie czynna do 21 stycznia.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zdjęcia: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wystawa wybitnego polskiego plakacisty w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 06:00
Leszek Żebrowski jest jednym z najwybitniejszych polskich grafików i plakacistów. Dla Białorusinów wybrał prace, które według niego powinny im być szczególnie bliskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska pisarka "mocną kandydatką do Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:00
Szwedzki dziennik pisze o typowaniach przed ogłoszeniem nazwiska laureata. Według jednej z osób znających już wybór jury, poważną kandydatką w przyszłości jest białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu zarobił milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:00
Muzeum odwiedziło w tym roku 300 tysięcy osób. Niedługo w pałacu na Białorusi odbędzie się pierwszy bal od czasu Radziwiłłów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzwony Radziwiłłów w Połoneczce na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 21:00
Dzwony zostały umieszczone w kościele w dawnym majątku Radziwiłlów. Zostały odlane ze środków tej rodziny. W niedzielę zostały poświęcone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Umowa o kulturze między Polską i Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 14:15
Dokument po kilku latach uzgodnień podpisali w Mińsku Tadeusz Strużecki - wiceminister kultury Białorusi i Leszek Szerepka - ambasador Polski na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Grodnie odnaleziono pół tysiąca starodruków

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 17:00
Odnalezione starodruki to część byłej biblioteki zakonu franciszkanów. Zostały ukryte podczas drugiej wojny światowej. Obecnie odnalazł je ksiądz Józef Makarczyk, proboszcz miejscowego kościoła franciszkanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milicja wdarła się na tajny spektakl białoruski

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 21:05
Milicjanci wpadli do pomieszczenia, które wynajmował podziemny Teatr Wolny, tłumacząc, że zostali wezwani przez sąsiadów. Następnie przystąpili do sprawdzania dokumentów aktorów i widzów.
rozwiń zwiń