Raport Białoruś

Śnieg przeszkodził w świętowaniu pożegnania zimy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 15:00
Na Białorusi z powodu kłopotów po zamieciach śnieżnych i pogody odwołano część imprez na koniec Maslenicy.
Audio
Palenie marzanny w mińskim parku
Palenie marzanny w mińskim parkuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Maslenica to u wyznawców prawosławia tygodniowy okres karnawału przed początkiem Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją, w ostatni dzień Maslenicy ludzie powinni prosić wzajemnie o wybaczenie win. W miastach i wsiach organizowane są korowody karnawałowe.

Podczas tygodnia Maslenicy na wsiach wypiekane są grubsze bliny. Natomiast w miastach je się cienkie naleśniki z dżemem, miodem czy słodkim twarogiem. - Jedni robią czerwone bliny z dodatkiem soku z buraków ćwikłowych, inni dodają cebulę. Ale prawdziwe bliny zawsze robi się w wiejskim piecu - mówi Natalia, specjalistka od ich przygotowywania. Nieodzownym elementem Maslenicy jest też palenie marzanny - symbolu zimy.

Część imprez związanych z Maslenicą w takich miastach jak Witebsk czy Mińsk trzeba było odwołać z powodu dużej warstwy śniegu pokrywającej place miejskie, parki i nawet chodniki. Aleksander Łukaszenka wydał już rządowi polecenie, aby odśnieżanie było sprawnie przeprowadzane. W razie potrzeby władze mają zwrócić się o pomoc do ludności.

Według białoruskich służb na drogach nie było już zatorów. Trwa odśnieżanie.

Festyn ludowy związany z Maslenicą odbyła się w Homlu:

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

400 lat białoruskiej Częstochowy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 12:00
Kościół katolicki na Białorusi rozpoczął przygotowania do przyszłorocznych obchodów 400-lecia przybycia obrazu Matki Boskiej Budsławskiej do tamtejszej świątyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawosławni chrześcijanie świętują Wigilię

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 09:00
Święta Narodzenia Pańskiego dwa tygodnie później niż katolicy, świętują prawosławni między innymi na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini na święta przepędzali z izby Kaliady

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 14:58
Starym wiankiem Białorusini przeganiali kiedyś biedę z izby. W niektórych wsiach odbywały się zaślubiny, tzw. Żeniaczka Ciereszki. To niektóre ze zwyczajów świątecznych, o których mówią etnografowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Chrztu Pańskiego: kąpiele w przeręblach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 11:00
Wyznawcy prawosławia obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Na Białorusi jest ono nazywane Jordanem. Ma wieloletnią tradycję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Homlu odbudują kościół zniszczony przez bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
W półmilionowym mieście Homel na południowym-wschodzie Białorusi zostanie odbudowany katolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta została zburzona w 1940 roku przez bolszewików.
rozwiń zwiń