- Gościem "Poranka Dwójki" była Joanna Mytkowska - krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka i dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
- Okazją do spotkania była zapowiedź otwarcia MSN 25 października br.
- W tej chwili w budynku trwają prace wykończeniowe, przekształcany jest też plac Defilad.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej oficjalnie ogłosiło, że otwarcie jego stałej siedziby nastąpi 25 października tego roku. Placówka ulokuje się w ścisłym centrum Warszawy, na placu Defilad, w budynku, którego autorem jest Thomas Phifer.
- To już jest kilkanaście lat, kiedy zespół muzeum - obok bieżącej pracy - jest skupiony na tym, żeby wybudować i zaplanować dobre funkcjonowanie siedziby - mówiła Joanna Mytkowska. - W tej chwili budynek jest już niemal ukończony, trwają prace wykończeniowe. Budowa natomiast ciągle toczy się dookoła muzeum. Trwają prace nad wybudowaniem placu, który zastąpi obecną posadzkę placu Defilad.
Do tej pory placówka działa w przestrzeniach tymczasowych - główna siedziba mieści się przy ul. Pańskiej 3, dodatkową przestrzenią wystawienniczą jest natomiast pawilon nazywany Muzeum nad Wisłą.
Klatka schodowa z efektem "wow"
Najbardziej spektakularnym elementem nowego budynku jest główna klatka schodowa, która będzie pełnić także funkcję miejsca prezentacji sztuki.
- Z jednej strony jest to oczywiście funkcjonalna klatka schodowa, z drugiej jest tam przestrzeń i na instalację prac, i na działania performatywne, więc będzie to taki niezwykły teatr dla performensu. Ta klatka ma piękną formę rzeźbiarską, jest też niezwykle spektakularnie oświetlona świetlikiem, naturalne światło dodatkowo wzmacnia ten efekt - podkreślała Joanna Mytkowska.
Zobacz wideo:
(Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/YouTube)
Funkcjonalność ponad urodę
Dyrektorka placówki wyjaśniała, że budynek nie miał zachwycać wizualnie, ważniejsza była jego funkcjonalność.
- Z jednej strony ma pełnić funkcję spotkań, planujemy bardzo dużo rozmaitych publicznych wydarzeń, debat, dyskusji, więc potrzebujemy audytorium, sal edukacyjnych, miejsca spotkania dla tych, którzy sami chcą organizować jakieś wydarzenia. To bardzo ważna i dosyć eksperymentalna funkcja muzeum. A poza tym są sale wystawiennicze, które mają bardzo spokojną, czystą architekturę, tak że ona nie będzie konkurencją dla pokazywanych tam wystaw. Ta klatka schodowa jest praktycznie jedynym elementem, który jest oczywistą sygnaturą architekta - mówiła Joanna Mytkowska.
Czytaj także:
Budynek MSN - kontrowersje
Dyrektorka placówki przyznała, że ma świadomość kontrowersji, jakie nowy budynek wzbudza wśród warszawiaków. Krytykowana jest przede wszystkim jego oszczędna forma, w sieci nazywany jest pudłem i kontenerem.
- Te kontrowersje są absolutnie zrozumiałe, choć w tej chwili są dużo słabsze. To jest budynek, który zmieni tę część miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - przekonywała szefowa MSN.
Otwarcie MSN - program performatywny
Otwarcie muzeum odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszym z nich będzie program performatywny, który rozpocznie się właśnie 25 października. - Około stu artystów, głównie młodego pokolenia, będzie organizować rozmaite performanse, wydarzenia, akcje, dyskusje, spotkania - zapowiedziała Joanna Mytkowska.
16:53 Dwojka_Poranek_Dwojki_MSN_2024_03_25-09-30-53.mp3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - otwarcie 25 października (Poranek Dwójki)
Szapocznikow, Abakanowicz i "Czarny pokój"
W drugim etapie, w lutym 2025 roku, MSN otworzy wystawę ze swoją kolekcją tworzoną od ponad 10 lat. W przestrzeniach Muzeum zobaczymy m.in. prezentację wielkoformatowych rzeźb i instalacji Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Moniki Sosnowskiej czy Cecilii Vicuñy. Znajdzie się tam także rekonstrukcja tzw. "Czarnego pokoju", czyli Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które było ewenementem na skalę światową i jednym z tych miejsc, w których tworzyły się nowe trendy muzyczne.
W kolejnych miesiącach organizowane będą wystawy czasowe reagujące na zmiany zachodzące w świecie sztuki w Polsce i na świecie.
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk
Gość: Joanna Mytkowska (dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Data emisji: 25.03.2024
Godzina emisji: 9.30
mgc/wmkor