Moda w muzeum. Historia bluzki, która odmieniła kobiecy wygląd

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2024 10:00
Jedwabny szyfon z kości słoniowej i koronki, fason charakterystyczny dla początku XX wieku. Na taśmie wszytej w pasie znajduje się metka firmy "Bogusław Herse". 
Bluzka damska wizytowa, wytwórnia Bogusław Herse, ok. 1910, Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, M. Matyjaszewsk.
Bluzka damska wizytowa, wytwórnia Bogusław Herse, ok. 1910, Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, M. Matyjaszewsk. Foto: Muzeum Warszawy

Do naszej kolekcji dołączył obiekt, który w wyjątkowy sposób pozwala przenieść się w czasie. Zapraszamy na opowieść o luksusowym domu mody, który przez blisko siedemdziesiąt lat należał do najbardziej cenionych warszawskich firm, a także o bluzce, która odmieniła kobiecy wygląd.

Posłuchaj
14:51 Kunstkamera 2024_11_10-09-30-46.mp3 Moda w muzeum. Historia bluzki, która odmieniła kobiecy wygląd (Kunstkamera/Dwójka)

Bluzka wizytowa w kolorze kości słoniowej, wytwórnia Bogusław Herse, ok. 1908, Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, M. Matyjaszewski Bluzka wizytowa w kolorze kości słoniowej, wytwórnia Bogusław Herse, ok. 1908, Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski, M. Matyjaszewski

Gośćmi audycji byli: Agnieszka Dąbrowska, kuratorka Gabinetu Ubiorów Muzeum Warszawy i Zuzanna Żubka-Chmielewska, historyczka mody.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Agnieszka Dąbrowska (kuratorka Gabinetu Ubiorów Muzeum Warszawy), Zuzanna Żubka-Chmielewska (historyczka mody)

Data emisji: 10.11.2024

Godz. emisji: 9.30

zch

Czytaj także

Malarski traktat Zbigniewa Makowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 10:00
"Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień" - monumentalny obraz Zbigniewa Makowskiego trafi do naszej Kunstkamery. Powstawał w ciągu kilku lat i jest niezwykłym malarskim traktatem pełnym tajemnic i metafizycznych odniesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera. Co tak zachwyca w tej porcelanowej rzeźbie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 13:06
W XVIII-wiecznej Europie porcelanowe rzeźby podkreślały splendor i bogactwo dworów królewskich i rezydencji arystokracji. Twórca "Ukrzyżowania" - Johann Joachim Kaendler był rzeźbiarzem pierwszej europejskiej wytwórni porcelany założonej przez Augusta II Mocnego w Miśni. Dzieło to doskonale ukazuje jego talent.
rozwiń zwiń