Rewitalizacja w architekturze. "To przywrócenie życia"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 15:01
- Traktuję to hasło bardzo dosłownie. Rewitalizacja to przywrócenie życia. Zakładamy więc, że jakieś życie istniało, a obecnie jego kondycja może nie jest najlepsza i należy ją przywrócić – mówił w Dwójce Maciej Miłobędzki, architekt i współtwórca pracowni JEMS Architekci.
Browary Warszawskie to przykład udanej rewitalizacji tkanki miejskiej
Browary Warszawskie to przykład udanej rewitalizacji tkanki miejskiejFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Rewitalizacja to szansa na przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Odnowienie zniszczonych czy też zaniedbanych obszarów miejskich to istotny element, który ma wpływ na lokalny rozwój. Często kończy się sukcesem, ale nie zawsze.


Posłuchaj
37:46 Dwójka studio projektowe 19.09.2024.mp3 Architekt Maciej Miłobędzki o rewitalizacji miast (Studio projektowe/Dwójka) 

Czym w architekturze jest rewitalizacja?

- Dla architekta rewitalizacja zawsze jest czymś pozytywnym. Inaczej pewnie nie podejmowałby się tego typu działań. Oczywiście bardzo często jest tak, że istnieje jakieś zamierzenie, zachwyt jakimś miejscem, ale potem okazuje się, że nie ma na to środków czy wręcz pomysłu, jak można by doprowadzić do jakichś pozytywnych zmian. Przede wszystkim zaś bardzo często jest tak, że nie ma ludzi, którzy by te pozytywne zmiany mieli wprowadzać i uosabiać - tłumaczył Maciejem Miłobędzki, architekt z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem projektowym.


Czytaj także:

Nie ma jednej recepty

Kluczem do przeprowadzenia rewitalizacji jest dostosowanie jej do lokalnych warunków oraz potrzeb mieszkańców. Jak zrealizować ten proces, żeby przyniósł on oczekiwany skutek? 

- Ciężko jest przywracać jakiemuś miejscu jego pierwotne znaczenie, kiedy wszystko wokół się zmieniło. Potrafi sprawiać to trudności, ale bywa też pozytywnym bodźcem. Pamiętam, jak prowadziliśmy prace nad częściowo rekonstrukcją, a częściowo przywróceniem pewnych wartości Hali Koszyki w Warszawie i otaczającej zabudowy. Okazało się, że są osoby, które pamiętają ten obiekt sprzed wojny i posiadają zachowane artefakty, jakieś cegły, nie cegły, które chciałyby, żeby się tam znalazły. Było w tym bardzo dużo takiej wspierającej energii - podkreślał gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Studio projektowe

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Maciej Miłobędzki (architekt)

Data emisji: 19.09.2024

Godz. emisji: 13.05

am/pg/wmkor/zch

Czytaj także

Secesyjny klejnot może runąć. Ewakuacja i wstrzymany ruch w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 19:23
Zabytkowa secesyjna kamienica w Poznaniu jest zagrożona zawaleniem. Jedna ze ścian przemokła i zaobserwowano alarmujące zmiany - wybrzuszenia i pęknięcia. W okolicy wstrzymano ruch pojazdów, ewakuowano okoliczne domy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architektura w obliczu zmian klimatycznych. Co jest ważne?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 19:15
W Czwórce rozmawiamy o architekturze i stanie polskiej urbanistyki. Naszym gościem jest Filip Springer, reporter i fotograf. Punktem wyjścia jest jego najnowsza książka "Szara godzina. Czas na nową architekturę".
rozwiń zwiń