Robert Konieczny - star-architekt?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 16:42
Co to znaczy być star-architektem? Jak wyglądają kulisy opracowywania koncepcji architektonicznej i czy zamiłowanie do rywalizacji przydaje się w tym zawodzie? Gościem pierwszego odcinka Dwójkowego cyklu "Studio projektowe" był Robert Konieczny.
Aldona Łaniewska-Wołłk i Robert Konieczny
Aldona Łaniewska-Wołłk i Robert KoniecznyFoto: Aldona Łaniewska-Wołłk

Jego dom aatrialny w 2006 roku został uznany za najlepszy dom na świecie. Dziesięć lat później kolejną realizację jego autorstwa, czyli Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, ogłoszono najlepszym budynkiem świata. Jest pierwszym i - jak dotąd - jedynym Polakiem we Francuskiej Akademii Architektury oraz w Stowarzyszeniu Architektów Republiki Czeskiej.

Zapraszamy na spotkanie z Robertem Koniecznym.


Posłuchaj
27:35 Dwójka Studio projektowe 23.06.2024.mp3 Robert Konieczny - star-architekt? (Studio projektowe/Dwójka)

 

"Studio projektowe" to rozmowy bezpośrednio reagujące na to, co dzieje się w świecie architektury. Dyskusje o zmianach w podejściu do projektowania, nowych trendach, realizacjach i konkursach, a także wywiady z nagradzanymi twórcami.

***

Tytuł audycji: Studio projektowe

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Robert Konieczny (architekt)

Data emisji: 23.06.2024

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Czarny pokój", czyli Studio Eksperymentalne PR w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 20:19
- Od początku kładziemy nacisk na to, że to ma być żywe przedsięwzięcie. Nie muzealna rekonstrukcja pewnego fenomenu architektonicznego, tylko rekonstrukcja pewnej estetyki dźwiękowej i stworzenie realnego warsztatu pracy dla współczesnych twórców - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współkurator projektu "Czarny pokój" realizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wicha: architektura to kostium, który zakładamy na zasady i prawidła życia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:52
- Wydaje mi się ciekawa nawierzchnia ulicy. Wydaje mi się ciekawe, kto wybrukował ulicę w mojej okolicy, dlaczego to zrobił i dlaczego te ulice biegną dokładnie tym traktem, a kto je potem asfaltował. Historia asfaltu jest absolutnie fascynująca - mówił w Dwójce Marcin Wicha, grafik, eseista, autor książek. Najnowsza z nich - "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" - ukaże się już wkrótce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Sosnkowski - w cieniu brata generała. "Moją fascynację wywołały felietony architektoniczne"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 13:25
- Jest to bardzo specyficzna postać, do niedawna kompletnie nieznana, z wyjątkiem wąskiej grupy fachowców od architektury modernistycznej, głównie za sprawą kina Atlantic w Warszawie, którego był współprojektantem - mówił w Dwójce Dariusz Błaszczyk, autor książki "Brat Generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz…".
rozwiń zwiń