R jak Radomsko i jak Różewicz

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 15:00
- Początki Radomska sięgają czasów prehistorycznych, ale trzymając się czasów prawie nam współczesnych, przyjmuje się, że przed 1266 rokiem nastąpiła lokacja miasta na prawie niemieckim, za czasów księcia Leszka Czarnego. Zaś pierwszą pisanką wzmiankę o Radomsku datuje się na 1244 rok - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Pocztówka ze zdjęciem kościoła i ratusza w Radomsku (zwanym dawniej Noworadomskiem)
Pocztówka ze zdjęciem kościoła i ratusza w Radomsku (zwanym dawniej Noworadomskiem)Foto: PR2
  • Radomsko to niewielkie miasteczko w centralnej Polsce, rozsławione przede wszystkim nazwiskiem braci Różewiczów.
  • Położone w województwie łódzkim miasto ma bogatą historię sięgającą czasów średniowiecza.
  • W audycji "Dwójka na miejscu" wyruszyliśmy na spacer po miejscach i biografiach różnych osób związanych z Radomskiem.

Moje rodzinne miasto (miasteczko?) leżało równie daleko od morza ("sinych fal Bałtyku") jak i od "Szczytów Tatr" – pisał Tadeusz Różewicz.

Radomsko - mała ojczyzna Różewiczów

Niezwykle utalentowani artystycznie bracia Różewiczowie, najstarszy Janusz, średni Tadeusz i najmłodszy Stanisław dorastali właśnie w Radomsku. To tutaj co roku jesienią odbywa się Festiwal 3x Różewicz, poświęcony tym twórcom.

- Tutaj wszystko się zaczęło - mówiła w Dwójce Jolanta Dąbrowska, kierownik Działu Edukacji Artystycznej Miejskiego Domu Kultury w Radomiu. - Radomsko, pomimo tego, że małe, otworzyło w Różewiczach ciekawość świata, kultury i wszystkie pasje, które potem rozwijali.

Jak opowiadał Krzysztof Zygma, dyrektor Domu Kultury w Radomsku, w miejskim parku bracia latem pływali na łódkach, spacerowali i obserwowali piękno przyrody. Zimą zaś jeździli na łyżwach. Podobno tutaj też chodzili na randki. - Bardzo cieszymy się, że to miejsce jest ukazane w ich twórczości - podkreślił gość audycji.

Małe miasteczko z wielką historią

Położone w województwie łódzkim miasto ma bogatą historię sięgającą czasów średniowiecza. To w Radomsku zdecydowano, że tron Rzeczpospolitej obejmie Jadwiga Andegaweńska. Na cmentarzu żydowskim znajduje się ohel dynastii radomszczańskich cadyków Rabinowiczów. W pobliskim Strzałkowie zmarł Henryk Siemiradzki. W dwudziestoleciu działał w tym mieście jeden z pionierów artystycznej fotografii Edmund Osterloff. To właśnie Radomsko było jednym z pierwszych bombardowanych miast 1 września 1939 roku.


Posłuchaj
87:33 Dwójka na miejscu ok 2024_08_31-15-00-23.mp3 R jak Radomsko i jak Różewicz (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią)

Tymi i innymi tropami wędrowaliśmy po Radomsku w wakacyjnej audycji "Małe ojczyzny z wielką historią". Naszymi przewodnikami, zarówno po miejscach, jak i biografiach ludzi związanych z Radomskiem byli również: historyk i pedagog Radosław Bartnik, kustoszka zagrody tatarskiej Barbara Sitek, dokumentalista Andrzej Sapija, Edyta Smędzik z Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa, literaturoznawczyni, historyk teatru Barbara Osterloff oraz muzealniczka Krystyna Filarowska.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią

Prowadziły: Dorota Gacek i Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 31.08.2024

Godz. emisji: 15.00

pg/am/wm

Czytaj także

Janusz, Stanisław i Tadeusz. Festiwal "3 x Różewicz" w Radomsku

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 11:00
- Czujemy się strażnikami spuścizny trzech braci Różewiczów. Tadeusz i Stanisław urodzili się w Radomsku, Janusz spędził tu swoją młodość. Żywym pomnikiem tej pamięci jest nasz coroczny festiwal - mówiła w Dwójce Jolanta Dąbrowska, koordynatorka festiwalu "3 x Różewicz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz i Wiesława Różewiczowie. "W ich domu miłość unosiła się w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 10:00
Tadeusz Różewicz wraz ze swoją żoną Wiesławą tworzyli wyjątkowe małżeństwo. O kulisach ich życia i wyjątkowej relacji opowiedzieli w "Strefie literatury" w Programie 2 Polskiego Radia ich znajomi oraz rodzina.
rozwiń zwiń