- Wiele czynników wpływa na to, że owady zapylające są w kryzysie, np. pestycydy, pasożyty.
- Akcja Greenpeace "Adoptuj Pszczołę" odbywa się się corocznie, od 2013 roku. Jej celem jest budowa Polski przyjaznej pszczołom.
- Dzięki adopcjom Greenpeace realizuje zadania, które pozwalają chronić pożyteczne owady zapylające.
Owady zapylające to nie tylko pszczoły
Oprócz pszczół dużą rolę w procesie zapylania odgrywają także inne owady, np. motyle, muchówki i inne. - Są to też różnego rodzaju chrząszcze. Ponadto poza pszczołami miodnymi jest wiele innych rodzin pszczół, które są potrzebne, np. pszczoły murarki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcel Velez z Greenpeace Polska. - Akcja, którą prowadzimy od lat pn. "Adoptuj pszczołę", jest nakierowana na budowanie wiedzy o owadach zapylających, żebyśmy nie myśleli, że są to tylko pszczoły z naszych pasiek, z naszych uli. Owadami zapylającymi są także trzmiele - podkreśla.
- W Polsce jest około 400 gatunków pszczół dziko żyjących, z tego więcej niż połowa zagrożona jest wyginięciem. To jest dramatyczna statystyka - dodaje.
Pestycydy i pasożyty wielkim zagrożeniem dla owadów
Naukowcy i ekolodzy apelują o to, aby zwracać uwagę na owady, zwłaszcza na to, że są one w środowisku niezbędne. Niestety dużo czynników wpływa na to, że owady zapylające są w kryzysie, np. pestycydy, pasożyty.
Również bardzo niekorzystne dla owadów zapylających są zmiany klimatyczne. - W tym roku mamy nieregularną wiosnę, przeplatające się bardzo ciepłe i bardzo zimne dni, i to rozregulowuje rytm przyrody, czyli to, co kwitnie, nie zgrywa się z kalendarzem i rytmem pracy owadów - zwraca uwagę ekspert. - W tym roku rzepak zakwitł na początku kwietnia i jest to o miesiąc za wcześnie. Te zmiany szkodzą środowisku i rolnictwu, bo są to rzeczy nierozłączne. Rolnicy i sadownicy ponieśli w tym roku ogromne straty i to się przekłada na nasze bezpieczeństwo żywnościowe i na ceny owoców, które na pewno w tym roku będą wyższe - wyjaśnia.
Akcja "Adoptuj Pszczołę"
Po raz 11. rusza akcja Greenpeace "Adoptuj Pszczołę" - Apelujemy do naszych sympatyków o symboliczną adopcję pszczoły. w tym roku zbieramy pieniądze na przeprowadzenie Wielkiego Testu Miodu. Będziemy testować miód z polskich pasiek z całej Polski, ze wszystkich województw - informuje gość Jedynki.
Testowane będą cztery rodzaje miodów. - Popularny bardzo w Polsce miód wielokwiatowy, miód rzepakowy, którego jest najwięcej, miód gryczany i będziemy też testować miody ekologiczne z certyfikatami ekologicznymi na obecność pestycydów - wymienia Marcel Velez. - Pestycydy to jedno z głównych zagrożeń dla owadów zapylających, dla środowiska i dla naszej żywności, ale też bezpośrednio dla naszego zdrowia. Stwierdziliśmy, że badając miód, będziemy w stanie też zobaczyć, jak wygląda środowisko, w którym żyją zarówno pszczoły miodne, jak i owady dziko zapylające - dodaje.
09:24 Jedynka/4PR pszczoły.mp3 Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Marcel Velez (Greenpeace Polska)
Data emisji: 15.05.2024 r.
Godzina emisji: 11.16
ans/kormp