Marcelle Meyer - muza Grupy Sześciu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 11:00
Bohaterką pierwszego spotkania po wakacjach była francuska pianistka – Marcelle Meyer. Dziś zapomniana, w przedwojennej Francji wzbudzała zachwyt, była ulubienicą paryskich salonów i muzą Grupy Sześciu.
W audycji usłyszeliśmy m.in. utwory z albumu, będącego kompletem nagrań studyjnych Marcelle Meyer z lat 1925-1957
W audycji usłyszeliśmy m.in. utwory z albumu, będącego kompletem nagrań studyjnych Marcelle Meyer z lat 1925-1957Foto: Mat. pras.

Marcelle Meyer była znakomitą francuską pianistką. Studiowała w Paryżu, gdzie znalazła się w niezwykłym środowisku artystycznym, które umożliwiło jej poznanie wielu ważnych i innowacyjnych kompozytorów, muzyków i artystów początku XX wieku. Studiowała w klasie Marguerite Long, a następnie u Alfreda Cortota. Pobierała również dodatkowe lekcje u Ricarda Viñesa.

Jednym z jej największych dokonań była współpraca z Les Discophiles Français i inżynierem dźwięku André Charlinem. To właśnie w tej wytwórni dokonała większości swoich nagrań, wydając utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha.

Marcelle Meyer w repertuarze miała kompozycje współczesnych jej twórców z końca XIX wieku i I połowy XX stulecia – Debussyego, Ravela, Poulenca, Milhauda, Satiego. Jako jedna z pierwszych wykonywała dzieła wybitnych klawesynistów jak Rameau, Couperin czy Scarlatti na fortepianie współczesnym.

O Marcelle Meyer opowiedziała - z radiowych archiwów - francuska kompozytorka, członek Grupy Sześciu - Germaine Tailleferre.

***

Tytuł audycji: Znalezione w dźwiękach

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 21.09.2024

Godzina emisji: 11.00

am/dz

Czytaj także

"Bez makijażu" – wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik. "Pomyślałam, że to za wcześnie"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 11:10
- Gdy usłyszałam propozycję książki, pomyślałam, że to jeszcze za wcześnie. Ale uświadomiłam sobie, ile osób wybitnych spotkałam przez całe życie, z iloma miałam okazję współpracować i się zaprzyjaźnić. I kiedy te osoby zaczęły odchodzić, to był ostateczny argument, przez który powiedziałam "tak" - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka i bohaterka wywiadu rzeki "Bez makijażu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fortepianarium - magiczne miejsce na Górnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 07:00
- Chodziło mi o stworzenie pewnego rodzaju komfortu i atmosfery klubowej, w której będzie można opowiadać o instrumentach, o muzyce wykonywanej i będzie można nawiązać kontakt z publicznością. To się bardzo dobrze sprawdziło - mówił w Dwójce prof. Marek Toporowski, założyciel zabrzańskiego Fortepianarium.
rozwiń zwiń