Naszym rozmówcą będzie Rafał Podraza, badacz dziejów rodziny Kossaków, redaktor i wydawca wojennych zapisków poetki. Będzie opowiadał o po raz pierwszy zaprezentowanym dzienniku poetki, który na przestrzeni lat we fragmentach publikowali Tymon Terlecki i Kazimierz Olszański.
Całość uzupełniona została dotąd niepublikowanym odpisem dziennika przygotowanego dla Magdaleny Samozwaniec przez jej przyjaciółkę Teodozję Lisiewicz. Ponadto książka jest bogato zilustrowana niepublikowanymi dotąd fotografiami poetki.
Czytelnicy poezji Marię Pawlikowską-Jasnorzewską znają głównie jako odrealnioną poetkę piszącą o miłości, której nic prócz egzaltowanych uniesień nie interesuje. Są w błędzie… II wojna światowa i przymusowa emigracja, spowodowały u niej ogromną przemianę. Przemianę zauważalną w jej twórczości, nastawieniu do ludzi, w postrzeganiu świata.
Nagle ta poetka miłości, stała się chłodną dokumentalistką swej emigracyjnej egzystencji, naznaczonej chorobą, z którą przegrała 9 lipca 1945 roku. "Zmęczenie i słabość bezmierna. Lotek zdobył Passiflorinę! Coś niesłychanego. Organizmie mój, ty się okaż raz jeszcze prany pełnym i rozumu. Zdaje mi się, że nie mogę już. Słabość straszna” – pisała poetka.
"Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939–1945" to swoisty testament jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku.
1% zysku ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie Fundacji Kwiat Kobiecości - organizacji na rzecz walki z rakiem szyjki macicy.
https:\/\/www.kwiatkobiecosci.pl/
Na audycję zaprasza Elżbieta Łukomska.
15 stycznia (wtorek), godz. 15.00