"Mark Rothko nie urodził się geniuszem"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 20:00
- On dochodził do mistrzostwa przez długie lata - podkreśla kurator warszawskiej wystawy amerykańskiego malarza, Marek Bartelik. Aleksandra Łapkiewicz rozmawiała także m.in. z córką malarza, Kate Rothko.
Audio
  • "Mark Rotkho nie urodził się geniuszem" (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Mark Rothko w swoim studiu przy pięćdziesiątej trzeciej ulicy
Mark Rothko w swoim studiu przy pięćdziesiątej trzeciej ulicyFoto: Henry Elkin, ok. 1953. Copyright © 2005 Kate Rothko Prizel i Christopher Rothko

- Jego wczesne prace wydawać mogą się przeciętne - dodaje kurator wystawy "Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie". - Być może to właśnie późny sukces stał się jedną z przyczyn jego rozgoryczenia - dodaje w kontekście samobójczej śmierci Marka Rothko.

Córka malarza pamięta, że w ich rodzinnym domu znajdowały się tylko prace z klasycznego okresu ojca. Co, ciekawe Mark Rothko - przez wiele lat aktywny pedagog - nigdy nie próbował uczyć swoich dzieci malarstwa. Natomiast sztuka zajmowała centralną pozycję w życiu całej rodziny. - 6 dni tygodnia ojciec spędzał w pracowni. A siódmego zabierał nas do galerii i muzeów. Często bez mojego entuzjazmu - wspomina Kate Rothko. - Także 2 trzymiesięczne wyjazdy do Europy spędziliśmy głównie podziwiając dzieła sztuki - dodaje.

Między innymi o wschodnieuropejskich korzeniach Marka Rothko opowiadała Aleksandrze Łapkiewicz dyrektor Muzeum Narodowego, Agnieszka Morawińska.  A o niemożliwości ich odnalezienia mówił fotograf Nicolas Grospierre...

Zachęcamy do wysłuchania "Notatnika Dwójki". Wystawa w Muzeum Narodowym potrwa do 18 sierpnia.

4a.
4a. Bez tytułu, 1953, technika mieszana, płótno, 195 × 172,1 cm, National Gallery of Art, Waszyngton, dar The Mark Rothko Foundation, Inc. 1986.43.135. Copyright © 1998 Kate Rothko Prizel i Christopher Rothko. Fot. dzięki uprzejmości National Gallery of Art, Waszyngton

Czytaj także

Mistrzyni renesansowego portretu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 06:30
Sofonisba Anguissola jest uważana za jedną z najwybitniejszych portrecistek. Jej nazwisko wymienia się razem z nazwiskami Tycjana i Antona van Dycka. W cyklu "W stronę sztuki" dr Bożeny Fabiani w czterech gawędach przybliżyła malarstwo włoskiej artystki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Pągowski i jego świat plakatu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:28
Polskim plakatem zachwyca się m.in. reżyser Martin Scorseze. Na światowych aukcjach nasze dzieła osiągają nierzadko niebotyczną wartość. O największych sukcesach i najgłośniejszych nazwiskach polskiego plakatu w Czwórce opowiedział sam mistrz, Andrzej Pągowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Popękany "Czarny kwadrat" Malewicza na ulicach Mińska

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 11:00
W centrum Mińska wystawiono reprodukcje prac Kazimierza Malewicza. Malarz przez trzy lata mieszkał na terenie obecnej Białorusi. Obecnie w tym kraju nie ma ani jednej oryginalnej pracy tego znanego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w trzymetrowym prostokącie. Obrazy Marka Rothko

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:50
- Zapowiedział, że stworzy do restauracji takie obrazy, że bogate bestie amerykańskie, które będą tam jadły, stracą apetyt - opowiada Grażyną Bastek o serii abstrakcji Marka Rothko.
rozwiń zwiń