Rozmowa z kuratorami wystawy "Jacek Malczewski - moje życie"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 15:47
W epoce Młodej Polski twórczość Jacka Malczewskiego zajmuje miejsce szczególne. Jego symboliczne malarstwo ogniskuje motywy i tematy charakterystyczne dla epoki przełomu XIX i XX wieku oraz zadziwia nieposkromioną inwencją w ich przetwarzaniu.

Wielkimi tematami przewodnimi jego sztuki były – wątek narodowy, zagadnienie sztuki i artysty oraz problemy eschatologiczne. W okresie niemal 50 lat twórczości rozbudowywał programowe motywy w cykle i serie, przydając do uznanych symboli własne, zmieniając ich wymowę za pomocą wprowadzonego w przestrzeń obrazu kontekstu. Osią swej sztuki uczynił człowieka z jego odwiecznymi dylematami dotyczącymi tajemnicy istnienia – narodzin, życia i śmierci. Opowiadał o ludzkim losie, korzystając z zasobu ulubionych przez symbolistów antynomii miłości i śmierci czy metamorfoz natury. Istotną rolę w jego artystycznej wyobraźni odgrywała kobieta. Symbolizowała utraconą Ojczyznę – Polonię, przybierała fantastyczną postać osaczającej artystę chimery lub harpii, czy też posągowego wysłannika śmierci – Thanatosa – albo jego bardziej swojskiej odmiany – dorodnej dziewczyny z kosą.
Na ukształtowanie osobowości Malczewskiego zasadniczy wpływ miało wychowanie w klasycznej tradycji kultury łacińskiej, mocne zakorzenienie w historii własnego narodu oraz religijność wyniesiona z rodzinnego domu. Artysta swobodnie czerpał z bogatej ikonografii sztuki antycznej i kultury chrześcijańskiej, włączając ich symbole do własnego języka malarskiego. Równie chętnie odwoływał się do świata rodzimych baśni i legend, jak do poezji polskich romantyków. Do literatury nawiązywał, traktując literacki motyw jako impuls dla gry wyobraźni. Mieszał fantastykę z rzeczywistością, co jest szczególnie uderzające w portretach. Umieszczając w rozbudowanych tłach symbole, dostarczał klucza do odczytania psychologicznych wizerunków swoich modeli. Fantastycznymi istotami z mitologii, jakby oswojonymi, zaludniał krajobrazy mające odniesienie do stron związanych z różnymi okresami swego życia.

Oeuvre Malczewskiego jest złożone, podobnie jak różnorodne są setki jego autoportretów i kryptoautoportretów, w których rejestrował swój wizerunek. Zmieniał w nich kostium – przywdziewał strój błazna, więzienny płaszcz, rycerską zbroję, ukazywał siebie jako Chrystusa, Tobiasza, Ezechiela, św. Franciszka, artystę-niewolnika sztuki. Fenomen sztuki Malczewskiego łączy kontrastujące ze sobą – realistyczną formę i symboliczną treść. Jej wymowę wzmaga niemal rzeźbiarski modelunek postaci, sposób kadrowania czy struktura planów, jak i magiczny szyfr kolorów często opartych na nieoczekiwanych dysonansach barwnych.

Z okazji przypadającej w 2009 r. 80. rocznicy śmierci Jacka Malczewskiego Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje wystawę kolekcji własnej dzieł artysty. W Galerii Malarstwa Polskiego stale eksponowany jest wybór 20 najwybitniejszych obrazów olejnych tego wspaniałego malarza (w tym wymiennie pięć – siedem depozytów prywatnych), zaś w zbiorach muzeum zgromadzono 130 obrazów i szkiców olejnych oraz zespół ok. 1000 rysunków (ołówkiem, tuszem, kredką) i akwarel oraz dziewięć szkicowników.

Na rozmowę z kuratorami wystawy zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk:

Czytaj także

Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2009 15:15
25 marca 2009, godz. 14:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malczewski w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2009 07:16
Autoportret Jacka Malczewskiego,"Wiara i sztuka", trafił do zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Obraz, znajdował się dotąd w rękach prywatnych w Krakowie. Jak zaznacza kustosz muzeum Ilona Wyszatycka, autoportret należy do jednych z bardziej udanych dzieł Malczewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Malczewski o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:56
Z okazji 80. rocznicy śmierci Jacka Malczewskiego, przypadającej w 2009 r., Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zaprezentować publiczności wystawę obejmującą własną kolekcję dzieł artysty. Wystawa "Moje życie. Dzieła Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" dostępna będzie dla zwiedzających od 4 grudnia 2009 – 7 lutego 2010.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarz autoportretów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2009 12:01
8 października przypada 80. rocznica śmierci Jacka Malczewskiego, malarza, jednego z głównych przedstawicieli Młodej Polski, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jacek Malczewski, herbu Tarnawa, był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce przełomu XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń