Skandal niemyślenia. O filozofii Hannah Arendt

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 13:46
Na temat poglądów wybitnej humanistki porozmawiamy z badaczkami jej myśli - dr Pauliną Sosnowską i Anną Nieszporek-Trzcińską.
Graffiti przedstawiające Hannah Arendt na Lindener Marktplatz w Hanowerze
Graffiti przedstawiające Hannah Arendt na Lindener Marktplatz w HanowerzeFoto: Bernd Schwabe in Hannover/wikimedia/CC BY SA 3.0

Nazwisko Hannah Arendt w ostatnim czasie pojawiało się głównie w kontekście jej związku z Martinem Heideggerem. Jej myśl stanowiła przy tej okazji jedynie tło toczącej sie dyskusji. Tymczasem teoria polityki Arendt jest bez wątpienia o wiele bardziej nowatorska niż to, co miał do powiedzenia na ten temat jej mistrz.

Czym dla Hannah Arendt było działanie? Dlaczego kluczowym fenomenem były dla niej narodziny? Jaki jest jej zdaniem związek między myśleniem a moralnością? O tym porozmawiamy w Dwójce.

***

Na "Inny stan skupienia" w środę (9.12) w godz. 21.30-22.30 zaprasza Michał Nowak.

mc/jp

Czytaj także

Syn niepiśmiennej góralki został polskim Euklidesem

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 13:00
- Stefan Banach to obok Euklidesa najczęściej wymieniane nazwisko w świecie matematyki - mówił o fenomenie wybitnego naukowca Mariusz Urbanek, autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy grozi nam nowy Holocaust?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 23:00
W audycji z cyklu "Inny stan skupienia" dyskutowaliśmy o książce Timothy Snydera "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z religijnością jest jak z globalnym ociepleniem"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 15:00
- Nie mamy danych empirycznych z przeszłości. Możemy tylko zgadywać, czy było cieplej czy zimniej - rozwinął porównanie filozof dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy możliwa jest religia bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:30
Czym jest filozofia religii i czym różni się od innych nauk traktujących o religii? W "Skarbcu Nauki Polskiej" mówił o tym filozof prof. Piotr Gutowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń