Cela śmierci synobójców

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 11:59
Premiera spektaklu "KonradMaszyna" w Krakowie, wystawa Ewy Kuryluk we Wrocławiu oraz rewitalizacja kamienic przy ul.Próżnej w Warszawie.
Audio

Dziś w "Wybieram Dwójkę" zaprosilismy Państwa do Teatru Łaźnia Nowa na premierę spektaklu "KonradMaszyna" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Adaptacja najnowszego dramatu Mateusza Pakuły jest szaleńczym krzykiem złożonym z kryptocytatów z rodzimej literatury, kultury masowej i największych dzieł światowego dramatu, tworzącym wielogłos nakładających się na siebie sensów, zmysłowych doznań i idei. W tle zaś majaczy niejasna historia synobójstwa. Z twórcami przedstawienia rozmawiał Marcin Baniak.

- Oprócz kodu romantycznego pojawia się w przedstawieniu kod tego, który próbował ten kod romantyczny zdekonstruować, czyli Wyspiańskiego. W dużej mierze odwołujemy się właśnie do postaci Konrada z "Wyzwolenia" i podejmujemy próbę bicia się w piersi wobec mitu bohatera. Spektakl ten rodzi się z dystansu, wątpliwości i ironii – mówił reżyser.

Porozmawiamy też o nowej wystawie Ewy Kuryluk we wrocławskiej galerii BWA Design. Składa się ona z trzech części. Pierwsza to dwie instalacje: Tryptyk na żółtym tle (2010) — inspirowany historią rodziców artystki i jej zamordowanych w czasie Holokaustu dziadków — który powstał specjalnie dla galerii wrocławskiej i będzie miał premierę 25 marca, oraz nowa wersja słynnego Teatru Miłości (1986), pokazanego po raz pierwszy w Bostonie. Część druga to malarstwo: sprowadzone z Paryża w 2009 roku i dotąd raz tylko wystawione w Polsce obrazy z lat 1968-1975. Część trzecia to Autofotografie, z których część nie była jeszcze nigdy pokazywana w kraju, z lat siedemdziesiątych.

- Oczywiście czerpię ze swojej autobiografii, ale myślę, że każdy artysta to robi, tylko u jednego to się przekłada na krajobraz albo martwa naturę. Jednak bez autobiografii nie ma sztuki, nawet tej abstrakcyjnej – mówiła artystka w rozmowie z Grzegorzem Chojnowskim.

Była także mowa o rewitalizacji dwóch neorenesansowych kamienic, stojących przy ulicy Próżnej w Warszawie. O szczegółach Tomaszowi Obertynowi opowiadał architekt Wojciech Popławski.

Audycję prowadził Adam Suprynowicz.

Czytaj także

Cela Wielkiej Improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 15:17
Miejsce, w którym więziony był Adam Mickiewicz, można dziś zwiedzać w Wilnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50. Międzynarodowy Dzień Teatru

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 09:00
"Teatr potrzebą dla wielu” - pod takim hasłem obchodzone będzie tegoroczne święto teatru, które przypada w niedzielę 27 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Grotowski w sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 11:00
Myślę, że Jerzy Grotowski byłby bardziej zadowolony z "wsadzenia" go do sieci, niż wydania kolejnego, zalegającego na półce tomu, poświęconego jego twórczości - mówi dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego Dariusz Kosiński.
rozwiń zwiń