U Barei grał również w obrazach "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia" oraz "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". W tym ostatnim był też scenarzystą. W 1991 roku wystąpił, znów jako Ryszard Ochódzki, w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego, a szesnaście lat później wyreżyserował i zagrał główną rolę w "Rysiu", będącym kontynuacją losów bohatera i produkcją zamykającą filmową trylogię.
07:37 W2 Tym 2024_12_06-16-47-59.mp3 "Był wiecznym dzieckiem", "rozmowy z nim były ucztą". Ludzie kultury żegnają Stanisława Tyma (Wybieram Dwójkę)
Aktor, satyryk, scenarzysta i reżyser - Stanisław Tym
- Jego humor zbliżony był do angielskiego kabaretu Monty Pytona. To był taki polski Monty Pyton - powiedział aktor Marian Opania, wspominając zmarłego Stanisława Tyma. - Byłem nim niewątpliwie oczarowany. Był dla mnie wielkim autorytetem - dodał.
00:20 opania.mp3 Marian Opania wspomina Stanisława Tyma (IAR)
- Był niezwykle pracowity i wymagający - tak wspomina zmarłego aktorka Stanisława Celińska. Artystka zadedykowała aktorowi jedną ze swoich piosenek, zatytułowaną "Niebieska podróż".
00:30 celińska.mp3 Stanisława Celińska o zmarłym Stanisławie Tymie (IAR)
Do wspomnień przyłączyła się także Magda Umer. Postrzega Stanisława Tyma jako człowieka, który był sumieniem Polaków.
00:15 umer.mp3 Magda Umer i jej wspomnienia związane ze Stanisławem Tymem (IAR)
Czytaj także:
Legenda sceny kabaretowej i filmowej
Stanisław Tym to legenda polskiej sceny kabaretowej i filmowej. Największą popularność zapewniły mu kreacje w "Misiu", którego był scenarzystą i współreżyserem. To właśnie tam debiutował Piotr Pręgowski.
00:20 pręgowski.mp3 Piotr Pręgowski o debiucie pod okiem Stanisława Tyma (IAR)
Cezary Żak wyreżyserował spektakl "Ciemny grylaż" do dawnych tekstów Stanisława Tyma. Jak mówił, zmarły artysta nie uprawiał prostej satyry.
00:22 żak.mp3 Cezary Żak wspomina Stanisława Tyma (IAR)
Satyra również pisana
Prace satyryczne Tyma drukowano m.in. w "Tygodniku Kulturalnym", "Rzeczpospolitej" i "Fotelu". Od lat 70. publikował również felietony. Jego teksty ukazywały się m.in. we "Wprost" i "Rzeczpospolitej". Przez ostatnich kilkanaście lat był związany z tygodnikiem "Polityka".
Wiktor Zborowski przyznaje, że przeczytał wszystkie felietony Stanisława Tyma. - Pisał w nich o sprawach ważnych, ale z poczuciem humoru - zaznacza aktor.
00:18 zborowski.mp3 Wiktor Zborowski o pracach Stanisława Tyma (IAR)
"Człowiek piszący dla teatru i dla filmu"
Pytany przez Magdalenę Jethon w Polskim Radiu w 2000 roku o zawód, Stanisław Tym powiedział, że jest "człowiekiem piszącym dla teatru i dla filmu". Spod jego pióra wyszły między innymi sztuki teatralne, wśród nich: "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Dżdżownice wychodzą na asfalt" i "Skarb". Stanisław Tym wspominał historię rozmów z cenzurą o sztuce "Kochany panie Ionesco". Na wezwanie stawił się u cenzora, który wstawszy, chwalił utwór:
00:41 13354974_3.mp3 Stanisław Tym - "człowiek piszący dla teatru i dla filmu"(IAR)
"Ile waży księżyc"
Niektóre utwory sceniczne Stanisława Tyma - w tym "Ile waży księżyc" - wystawił Teatr Polskiego Radia.
Stanisław Tym otrzymał liczne wyróżnienia. W 1998 roku został uhonorowany Nagrodą Kisiela dla najlepszego publicysty za "kpiarstwo w stylu Kisiela". Za scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" w reżyserii Chęcińskiego w 1992 otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2007 roku odebrał Nagrodę Honorową Specjalny Miś na 5. Festiwalu Filmów Komediowych i Niezależnych "Barejada" w Jeleniej Górze za kontynuację dzieła Stanisława Barei, a w 2010 otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej.
Stanisław Tym - aktor, satyryk, reżyser i scenarzysta, a także felietonista, autor sztuk teatralnych i rysownik odszedł w wieku 87 lat.
***
Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.
IAR/PAP/zch/mg