Bogusław Nizieński: od żołnierza do sędziego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 16:06
W "Zapiskach ze współczesności” słuchamy wspomnień Bogusława Nizieńskiego, żołnierza Armii Krajowej, prawnika i sędziego.
Audio
  • Bogusław Nizieński o dzieciństwie i pierwszych dniach wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o czasie niemieckiej okupacji i akcjach polskiego podziemia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o ostatnich miesiącach walk, studiach w Krakowie i trudnej powojennej sytuacji politycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o początkach drogi zawodowej jako sędzia, o pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz rodzącej się "Solidarności" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Bogusław Nizieński w latach 1999-2004 pełnił funkcję Rzecznika Interesu Publicznego. Na zdj. podczas spotkania w warszawskim Klubie Księgarza, 2011 rok
Bogusław Nizieński w latach 1999-2004 pełnił funkcję Rzecznika Interesu Publicznego. Na zdj. podczas spotkania w warszawskim Klubie Księgarza, 2011 rokFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

Bogusław Nizieński opowiadał o wczesnym dzieciństwie spędzonym w Jarosławiu, fascynacji Wojskiem Polskim i pierwszych dniach wojny, następnie zaś wspominał okres okupacji niemieckiej, mały sabotaż, akcje zbrojnych swoich dowódców i kolegów z polskiego podziemia.

***

Na "Zapiski ze współczesności" - od poniedziałku do piątku (14-18.03) w godz. 11.45-12.00 - zaprasza Dawid Dziedziczak

jp/bch

Czytaj także

"Starówka, nie strzelać!". Diabelne szczęście Likiernika

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 12:00
- Miałem jeden promil szans na dotarcie do mojego podeszłego wieku - opowiadał w Dwójce uczestnik Powstania Warszawskiego, który w trakcie walk wielokrotnie stał przed lufami niemieckich żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpilman tworzył nawet na pudełku papierosów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:00
– Komponował bardzo szybko. To było coś niesamowitego. Miał niesłychaną łatwość nawet w instrumentowaniu – mówiła Halina Szpilman, żona słynnego kompozytora.
rozwiń zwiń