W Hồ Chí Minh, czyli na ulicach Sajgonu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 16:26
Tym razem w "Odgłosach wielkich miast" wybierzemy się na Półwysep Indochiński, do południowego Wietnamu.
Ho Chi Minh
Ho Chi MinhFoto: M. Szymankiewicz

Ponad 8-milionowy Sajgon, dziś noszący nazwę Hồ Chí Minh, swoją nową nazwę zawdzięcza liderowi północnowietnamskich komunistów. Między innymi o tej spuściźnie opowiemy w audycji. Przyjrzymy się też muzyce, a także obrazom filmowym i literackim związanym zarówno z tym miastem, jak i z Wietnamem. Porozmawiamy również o sztuce tradycyjnej, modzie i kulinariach.

Naszymi gośćmi będą m.in. reżyserka filmowa Mariko Bobrik, dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku – dr  Joanna Wasilewska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego – Małgorzata Pietrasiak, tłumacz Radosław Madejski, muzyki i malarz – Tomasz Mirt, a także Bartłomiej Kwiatkowski, syn Kazimierza Kwiatkowskiego, zasłużonego dla architektury Wietnamu architekta i konserwatora zabytków.

***

Na audycję Odgłosy wielkich miast w sobotę (16.11) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Małgorzata Szymankiewicz  i Michał Nowak.


Zobacz więcej na temat: Sajgon Wietnam
Czytaj także

Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Yildirim: Stambuł nie jest piękny, ale fascynuje

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
- Moje pierwsze wrażenie było negatywne. Wydawało mi się, że miasto jest całe wybetonowane, że nie ma tam żadnej roślinności – mówiła o atmosferze Stambułu autorka książki poświęconej tej tureckiej aglomeracji. Co sprawia, że Stambuł, mimo nieoczywistej urody, od wieków przyciąga wszelkiej maści podróżników i turystów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
rozwiń zwiń