"Na południe od Lampedusy" - afrykańskie marzenie o lepszym życiu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 15:30
Gościem "Świata młodych" będzie Sefano Liberti, włoski dziennikarz i reporter, autor książki "Na południe od Lampedusy".
Fragment okładki Na południe od Lampedusy Stefano Libertiego
Fragment okładki "Na południe od Lampedusy" Stefano LibertiegoFoto: mat.prasowe/Wydawnictwo Czarne

/

Za murami eleganckich hoteli all inclusive do brzegów Lampedusy dobijają łodzie pełne wyczerpanych ludzi. Stefano Liberti poświęcił wiele lat na rozmowy z tymi, których największym, rozpaczliwym pragnieniem jest ucieczka do europejskiego raju.

Zrywając ze stereotypowym postrzeganiem uciekinierów, nie ulega wszakże mitowi łatwej i skutecznej integracji. Doskonale zna realia tranzytu między Sahelem a Maghrebem: nie tylko owych „podróżników rozpaczy”, ale także pośredników oraz pracowników instytucji, których zadaniem jest zatrzymanie napływowej fali.

Z jednakową uwagą słucha emigracyjnych recydywistów, którzy raz po raz odsyłani na kontynent, z którego przybyli, wciąż nie mogą przestać marzyć o lepszym życiu, rzutkich biznesmenów, dla których uciekinierzy stworzyli niszę legalnego bądź nielegalnego zarobku, wreszcie tych przegranych, utykających gdzieś po drodze – nie stać ich na dalszą podróż, ale ze wstydu, z lęku przed przyznaniem się do porażki nie chcą też wrócić do domu.

Pokazuje nam kontynent wykorzystany i porzucony przez sytych, zazdrośnie strzegących własnego dobrobytu Europejczyków.

(mat. wydawnictwa Czarne)

Na spotkanie ze Stefano Libertim zaprasza Katarzyna Nowak.

6 grudnia (piątek), godz. 22.00

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Za książkę "Na południe od Lampedusy" otrzymał Nagrodę im. Indro Montanellego, Nagrodę im. Guido Carlettiego w kategorii "Dziennikarstwo społeczne" oraz Nagrodę im. Marco Luchetty.

Zobacz więcej na temat: Lampedusa
Czytaj także

"Wanna z kolumnadą", czyli opowieść o brzydocie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 14:13
Filip Springer pisze w "Wannie z kolumnadą" o podmiejskich osiedlach, o budynkach szpecących rzeczywistość, o problemach związanych z wielkoformatową reklamą, o niebezpiecznym styku biznesu i lokalnej polityki, a także o pastelozie, chorobie toczącej osiedla z wielkiej płyty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Stasiuk zabiera czytelnika w kolejną podróż

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:55
"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” Andrzeja Stasiuka to opis takich regionów, gdzie zazwyczaj nie docierają turyści, gdzie jest "piach, stary beton i zielsko”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcąc mówić po warszawsku, należy szadzić

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:15
Czym były trąbkizupki? Jakie apaszki nosili mieszkańcy Pragi, a jakie mieszkańcy Czerniakowa? Jak powinno się nosić kaszkiet? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziecie państwo w "Małej książce o gwarze warszawskiej".
rozwiń zwiń