O śmierci Haliny Szpilman poinformował w poniedziałek na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
"Poczułem się wolnym człowiekiem". Wspomnienia Szpilmana ze stycznia 1945 roku
"Zmarła Halina Szpilman, lekarka, działaczka społeczna, żona wybitnego kompozytora Władysława Szpilmana. Przez lata współpracowała z Biurem RPO, była członkinią Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz częstym gościem naszych spotkań i seminariów. Cześć jej pamięci" - czytamy we wpisie.
Do końca była aktywna zawodowo
Halina Szpilman urodziła się w 1928 r. Była córką przedwojennego prezydenta Radomia, działacza socjalistycznego i związkowego Józefa Grzecznarowskiego. To dzięki niemu postanowiła zostać lekarzem. W 1948 r. w Krakowie podjęła studia medyczne. Rok później w Krynicy poznała swojego przyszłego męża Władysława Szpilmana. Para pobrała się w 1950 r. Mieli dwóch synów: Andrzeja i Krzysztofa.
Od momentu ukończenia studiów do schyłku życia Halina Szpilman pozostawała aktywna zawodowo i społecznie. Przyjmowała pacjentów, pracowała w Instytucie Hematologii.
19. rocznica śmierci Władysława Szpilmana. Pianista, kompozytor, legenda Polskiego Radia
Zmarła 3 maja
Współpracowała także z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Była członkinią Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami, a także członkinią zarządu Fundacji Sue Ryder, której celem jest niesienie pomocy osobom cierpiącym lub potrzebującym pomocy z powodu złych warunków bytowych, przyczyn społecznych i zdrowotnych.
Halina Szpilman zmarła 3 maja. Miała 92 lata.