Spacer literacką Warszawą. Paweł Dunin-Wąsowicz oprowadza po Powiślu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 12:40
Pisarz i dziennikarz Paweł Dunin-Wąsowicz od kilku lat niestrudzenie tropi literackie obrazy różnych części stolicy, układając je następnie w bardzo swoiste przewodniki. Po dzielnicach takich jak Żoliborz, Praga czy Mokotów przyszła pora na warszawskie Powiśle.
Przed nami radiowy spacer ulicą Browarną, Tamką i Solec wraz z Pawłem Duninem-Wąsowiczem.
Przed nami radiowy spacer ulicą Browarną, Tamką i Solec wraz z Pawłem Duninem-Wąsowiczem.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Było inspiracją dla Bolesława Prusa, Leopolda Tyrmanda czy Doroty Masłowskiej. - Warszawskie Powiśle stwarza możliwości do socjologicznej i artystycznej podróży w towarzystwie pisarzy i twórców. W Dwójce zaprosiliśmy na radiowy spacer Browarną, Tamką i Solcem. Towarzyszył nam autor "Powiślańskiego przewodnika literackiego" - Paweł Dunin-Wąsowicz.

Posłuchaj
29:51 _PR2 (mp3) 2025_04_01-22-29-29.mp3 Paweł Dunin-Wąsowicz przewodnikiem po literackim Powiślu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

"Powiślański przewodnik literacki" 

Autor opracował swój przewodnik na podstawie około 400 utworów poetyckich i prozatorskich. Składa się na niego twórczość różnych gatunków - od romansu po fantastykę. To dzięki nim można podążać szlakiem legend, jak te o syrence czy złotej kaczce, ale też szukać świadectw realnego życia na Powiślu.

Czytaj także:

Warszawskie Powiśle:

Podążać śladami pisarzy 

Przewodnik zawiera także praktyczną mapkę Powiśla z konkretnymi punktami i prowadzi śladami takich twórców jak Bolesław Prus, Zofia Nałkowska, Maria Konopnicka, Stefan Żeromski, Jakub Żulczyk, Ewa Nowak czy Maria Rodziewiczówna. - Jest bardziej przewodnikiem po literaturze o Powiślu, niż po mieszkających tu pisarzach, choć oczywiście są to często zbiory wspólne - zaznacza Paweł Dunin-Wąsowicz.

Paweł Dunin-Wąsowicz:

  • dziennikarz, krytyk literacki, miłośnik starych książek;
  • wprowadził do krytyki literackiej termin "banalizm", który oznacza "celowe pisanie tekstów nieinteresujących w sposób nudny";
  • jest m.in. autorem serii literackich przewodników po dzielnicach Warszawy, np. "Mokotowskiego przewodnika literackiego" czy "Żoliborskiego przewodnika literackiego".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Paweł Dunin-Wąsowicz (dziennikarz, krytyk literacki, autor książek)

Data emisji: 1.04.2025

Godz. emisji: 22.30

pg/kor/pg

Czytaj także

Spacer z Filipem Springerem. Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:15
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? Komu służy architektura? W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer z Filipem Springerem, pisarzem i reporterem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dlaczego Herbert?". Warszawskie adresy Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 21:30
W cyklu "Dlaczego Herbert?" tym razem rozmawialiśmy o miejscach w Warszawie związanych ze Zbigniewem Herbertem, a także o tym, dlaczego poeta wybrał właśnie stolicę i jak to miasto zapisało się w jego poezji.
rozwiń zwiń