Na ponad sześciuset stronach swojej najnowszej publikacji zatytułowanej "Od Mazowieckiego do Suchockiej" prof. Antoni Dudek przypomniał historię czterech pierwszych rządów solidarnościowych: Tadeusza Mazowieckiego, Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego oraz Hanny Suchockiej. Dwa z tych rządów, Mazowieckiego i Olszewskiego, z zupełnie innych powodów, do dziś wzbudzają emocje, do dziś dzielą w opiniach Polaków.
- Moja książka pokazuje, że pewne procesy biegną cały czas i nie mamy do czynienia z radykalną zmianą. Te cztery rządy tworzą pewna kontynuację. Ludzie pamiętają inflację i plan Balcerowicza, po którym zapełniły się sklepowe półki. Mało kto jednak pamięta, że po demnominacji, jeden dolar wart był 95 groszy. Albo to, że gdy Rosjanie chcieli rozpocząć rozmowy na temat wycofania swoich wojsk z Polski, rząd Mazowieckiego tego tematu nie podjął - powiedział gość audycji.
Lata 1989-1993 to bez wątpienia w najnowszej historii Polski czas szczególny. Czas, w którym Polska odzyskiwała swoją podmiotowość, przechodziła niezwykłą transformację gospodarczą, usuwała ze swego terytorium obce wojska. To czas formowania się partii politycznych i nowych elit, wolnych wyborów, czas strajków ekonomicznych i… czas, w którym brak jednego posła podczas głosowania doprowadził do upadku rządu.
Dlaczego Tadeusz Mazowiecki tolerował ludzi PZPR? W którym momencie i dlaczego Lech Wałęsa chciał zostać premierem? Który z posłów zgłosił wniosek o przeprowadzenie lustracji? Dlaczego Solidarność zwróciła się przeciw rządowi Hanny Suchockiej? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: prof. Antoni Dudek
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 17.30
mko