Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 15 maja 2021 roku udostępniać będzie wyjątkową wystawę czasową prezentującą zabytki wybrane spośród dziewięciu tysięcy poloników podarowanych placówce przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.
Członkowie Stowarzyszenia uratowali od zniszczenia i zapomnienia wiele bezcennych dla historii naszego kraju poloników. To dzięki ich zaangażowaniu przyszłe pokolenia Polaków będą mogły poznawać historię Ojczyzny na podstawie ocalonych eksponatów.
Falsyfikat dzieła Beksińskiego. Prawnik: jako społeczeństwo obywatelskie potrafimy chronić czystość rynku
- Każdy dyrektor muzeum, które prowadzi politykę zakupu dba o dwie rzeczy: o to, by zabytki, które pozyskuje, miały wysoki poziom artystyczny i o to, by spełniały ten drugi podstawowy warunek- budziły emocje, były ciekawe i ważne. Wszystko to jest zawarte w tym niesłychanym darze. (...) Stan posiadania, który został tutaj, w Krośnie poszerzony dzięki mądrej decyzji obywatelskiego społeczeństwa polskich emigrantów we Francji jest niesłychany - podkreślił prof. Jan Miziołek.
Wystawa wpisuje się w strategię rozwoju Muzeum
- Od 1998 roku jestem dyrektorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, które zostałem jako instytucję mocno skomunizowaną, mocno nawiązującą do dawnego ustroju. Rozpocząłem swoją działalność od tworzenia wystaw historycznych, archeologicznych, artystycznych na dużą skalę - dodał dyrektor placówki Jan Gancarski.
Kolekcja prezentowana w Muzeum Podkarpackim to przekrój historyczny polskiej emigracji.
- Byłem na tej wystawie w Krośnie, przestudiowałem katalog. Stało się coś niezwykle ważnego. Mogę powiedzieć krótko, jako człowiek związany z muzeami od lat (...) jestem naprawdę szczęśliwy i jako wieloletni przewodniczący rady naukowej, teraz wiceprzewodniczący Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, że panu dyrektorowi Gancarskiemu udało się wygrać ten konkurs, sprowadzić do Polski niewiarygodny zespół obiektów. One odnoszą się zarówno do wielkich postaci Polaków związanych z Francją, poczynając od żony Jana III Sobieskiego, poprzez Marię Leszczyńską, Chopina, gen. Maczka i wszystkich tych, którzy nosili w sercu Polskę - zaznaczył prof. Miziołek.
24:06 PR24_mp3 2021_05_23-07-06-31.mp3 Goście Macieja Woźniakiewcza o nowej wystawie w Muzeum Podkarpackim ("SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE: REAKTYWACJA")
Ekspozycję będzie można podziwiać do końca stycznia 2022, w Muzeum Podkarpackim w Krośnie przy ul. Piłsudskiego 16.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Goście: Jan Gancarski (dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie), prof. Jerzy Miziołek (historyk i archeolog)
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 07.06
kmp