"Chrzest – Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna" to tytuł ekspozycji towarzyszącej X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu. Jej kurator w "Poranku Dwójki" opowiadał, dlaczego to właśnie Gniezno stało się sercem młodego państwa polskiego. - Tereny te otaczano kultem jeszcze w okresie przedchrześcijańskim - wyjaśniał Tomasz Janiak. - Badania archeologiczne wykazały, że na tzw. Wzgórzu Lecha znajdował się kurhan ważnego przywódcy, który miał znaczenie w tworzeniu miejscowej społeczności plemiennej.
Badacz wspomniał o hipotezie, według której na Wzgórzu Lecha dokonywano symbolicznej intronizacji książąt pogańskich.
W audycji rozmawialiśmy także z psycholog Katarzyną Czayką-Chełmińską, która na X Zjeździe prowadziła warsztaty pt. "Jaki rodzaj przywództwa ogranicza, a jaki wyzwala wolność". Naszą rozmówczynię spytaliśmy, jakim liderem, z dzisiejszej perspektywy, był Mieszko I.
X Zjazd Gnieźnieński nawiązuje do historycznego zjazdu w 1000 roku, który uważa się za symboliczne przyjęcie Polski do grona państw europejskich, a jednocześnie wpisuje się z cykl nowożytnych Zjazdów odbywających się od 1997 roku. Zjazdy mają szeroki charakter ekumeniczny i międzyreligijny.
***
Rozmawiali: Bartosz Panek i Michał Nowak
Goście: Tomasz Janiak (archeolog), Katarzyna Czayka-Chełmińska (psycholog)
Data emisji: 12.03.2016
Godzina emisji: 9.30
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
bch/pj