Grzech łakomstwa ukarany. Kulinaria w twórczości Alphonse'a Daudeta

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 14:30
- Ta historia nie mogła się skończyć dla ojca Balaguere'a dobrze - podkreślał dr Paweł Milcarek, opowiadając w "Drodze przez mąkę" o bohaterze jednego z opowiadań francuskiego pisarza, poety i publicysty.
Audio
  • Grzech łakomstwa ukarany. Kulinaria w twórczości Alphonse'a Daudeta (Droga przez mąkę/Dwójka)
Pieter Claesz, Martwa natura z ostrygami i pieczonym indykiem, 1627
Pieter Claesz, "Martwa natura z ostrygami i pieczonym indykiem", 1627Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Ojciec Balaguère to główny protagonista opowiadania "Trzy ciche msze" Alphonse'a Daudeta. Tematem tej, jak głosi podtytuł, opowieści wigilijnej jest szczególna pokusa, której koniec końców ulega ksiądz.

Tytułowe msze, mówił gość audycji, są "stopniami do tego, by dostać się na posiłek". A jadłospis tej wieczornej uczty, o której podczas liturgii ojciec Balaguère myśli nieustannie, "zupełnie przekracza wyobraźnię naszej części Europy"…

Co podano na tej kolacji – i jak się ona skończyła dla duchownego? W rozmowie nie zabrakło odwołań do innych utworów Alphonse'a Daudeta. Jednym z powtarzających się kulinarnych motywów są paszteciki, których brak może na przykład być sygnałem nadciągającej rewolucji.


Alphonse Daudet Alphonse Daudet

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzenie: Łukasz Modelski

Gość audycji: dr Paweł Milcarek (historyk i filozof)

Data emisji: 5.08.2017

Godzina emisji: 10.00

jp/kd

Czytaj także

Francuskie smaki na szlacheckich stołach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 11:00
W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o wpływie na polską kuchnię magnacką opublikowanej w 1651 roku książki "Le Cuisinier françois" François de La Varenne'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwo i polityka u Jaroslava Haška

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 10:00
"Piwo nigdy nie zrobi człowieka tak dojrzałym politycznie, jak wino" - pisał w swojej książce "Historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)" czeski klasyk. O alkoholu, który jest jednym z głównych wątków tego zbioru anegdot, rozmawialiśmy ze Zbigniewem Kmieciem - kucharzem, obieżyświatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Márai nadał piciu wina charakter sacrum"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:03
- Sandor Márai uważał, że picie wina to moment, kiedy człowiek zostaje sam ze sobą. Chętnie bym z nim pomilczał przy kieliszku - wyznał Tomasz Prange-Barczyński, który wziął udział w dyskusji o pisarzach, z którymi przyjemnie byłoby wypić coś mocniejszego.
rozwiń zwiń