Książka zawiera przepisy kulinarne odnalezione na kartach drukowanych staropolskich zielników, dzieł medycznych, kalendarzy, poradników gospodarczych i innych tekstów publikowanych od XVI do XVIII w.
Kumpiaki i kluski śląskie. "Polska kuchnia przeżywa renesans"
- Istnieją inwentarze, katalogi, a teraz już nawet bazy danych rękopisów. Od zainteresowania czy drobiazgowości bibliotekarza czy archiwisty zależy, czy uznał, że rzeczy kulinarne są ważne, ciekawe czy nie. Oczywiście niektóre były cytowane w jakiś różnych opracowaniach. Tak działa historyk – najpierw czyta jakieś opracowania, których tu akurat jest niewiele, a potem krąży wokół nich. Gdy zidentyfikowaliśmy coś, co jest wprost podane w katalogach bibliotecznych, inwentarzach archiwów, bazach danych, opracowaniach, przypisach, to wtedy szukaliśmy naokoło. Czyli czegoś, gdzie było coś napisane np. o gospodarstwie domowym czy o medycynie - tłumaczył prof. Jarosław Dumanowski.
Zbiór obejmuje receptury często znacznie bardziej praktyczne, typowe i skromniejsze niż przepisy magnackich kuchmistrzów z książek kucharskich. - Drukowanych czy nawet zwartych rękopiśmiennych tekstów z przepisami starszych niż z XIX w. jest mało. A my chcemy rozszerzyć ten zestaw źródeł, żeby to czytać, datować, porównywać i wnioskować o modach, diecie, smaku i estetyce, żeby przechodzić też do jakiegoś szerszego spektrum społecznego, nie tylko do dworskich kucharzy magnatów, i znajdować też punkty odniesienia do wyborów kulinarnych w trochę biedniejszych środowiskach - powiedział gość Dwójki.
Jakie znane postaci historyczne pojawiają się w książce "Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Żródła rękopiśmienne"? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadzi: Łukasz Modelski
Gość: prof. Jarosław Dumanowski (autor i kurator cyklu wydawniczego Monumenta Poloniae Culinaria, szef Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 17.02.2018
Godzina emisji: 12.00
pg/jp