Dżihadyści z Rosji walczą na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 19:16
– Nawet 10 tysięcy bojowników walczących w samej tylko Syrii pochodzi z rosyjskiego Kaukazu – mówił Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Audio
Turecki policjant patroluje miejsce zamachu terrorystycznego w Stambule
Turecki policjant patroluje miejsce zamachu terrorystycznego w StambuleFoto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

12 stycznia przed Błękitnym Meczetem w Sultanahmet - popularnej turystycznej dzielnicy w centrum Stambułu - doszło do samobójczego ataku terrorystycznego, w którym zginęło 10 niemieckich turystów, a kilkanaście osób zostało rannych. Rosyjski MSZ potwierdza, że zatrzymano 3 osoby z rosyjskim obywatelstwem, które podejrzewane są o udział w zamachu.

– To o tyle sensacyjna informacja, że większość dżihadystów, którzy wyjechali z Rosji, nie posługuje się już rosyjskimi paszportami, tylko sfałszowanymi dokumentami – powiedział Wojciech Szewko, opowiadając o działalności kaukaskich bojowników na Bliskim Wschodzie i zastanawiając się nad skutkami stambulskiego zamachu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Wojciech Szewko (znawca spraw międzynarodowych, Narodowe Centrum Studiów Strategicznych)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/mm

Czytaj także

Koalicja antyterrorystyczna Arabii Saudyjskiej. "Upraszczanie konfliktu"?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 18:53
Saudyjczycy ogłosili właśnie utworzenie przez 34 państwa arabskiej koalicji antyterrorystycznej. Czy inicjatywa ta jest w stanie cokolwiek zmienić na Bliskim Wschodzie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Europa porozumie się w sprawie imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 18:00
– Tak jak w wielu innych kwestiach, także w kontekście imigrantów mamy Europę dwóch prędkości – mówił w "Pulsie świata" publicysta Agaton Koziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Migracyjna schizofrenia Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 08:00
- Z jednej strony narastają nastroję antyimigranckie, z drugiej strony wiadomo, że gospodarka europejska potrzebuje przybyszy - mówił dr Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek wojny między Iranem i Arabią Saudyjską?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:00
- Dekapitacja szejka Nimra al-Nimra była sygnałem nie tylko dla Iranu, ale i całego świata, że Arabia Saudyjska jest poważnym graczem – mówiła w radiowej Dwójce dr Magdalena El Ghamari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja rok po zamachach na "Charlie Hebdo"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 15:00
- Jeśli mielibyśmy spojrzeć całościowo na ubiegłoroczne zamachy we Francji, to żadne proste rozwiązania z niech nie wynikają - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z portalu "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ataki w Kolonii. "Ucieleśnienie największych lęków"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 05:00
- Społeczeństwo niemieckie na dłuższą metę nie jest w stanie tego unieść - oceniał Jerzy Haszczyński, opowiadając o traumie wywołanej atakami na kobiety w Niemczech i o wpływie tych wydarzeń na postawę wobec uchodźców.
rozwiń zwiń