UK kontra UE. Bardzo długi wstęp do Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:00
Pierwsza faza negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwa już wiele miesięcy. O tym problemie opowiadał w Dwójce znawca brytyjskiej polityki dr Krzysztof Winkler.
Audio
  • UK kontra UE. Bardzo długi wstęp do Brexitu (Puls świata/Dwójka)
Theresa May
Theresa MayFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN/POOL

6 grudnia 2017 r. brytyjska premier Theresa May podkreśliła w Izbie Gmin, że jej rząd zapewni brak twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. To dziś największy problem w negocjacjach unijno-brytyjskich na temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Podczas ostatniej wizyty Theresy May w Brukseli nie udało się przełamać impasu w pierwszej fazie rozmów na temat rozwodu jej kraju z Unią. Bez zakończenia tej części negocjacji obie strony nie mogą rozmawiać o przyszłości, czyli o relacjach handlowych. Czasu jest coraz mniej, zaś obaw, że dojdzie do twardego Brexitu bez żadnego porozumienia, coraz więcej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: dr Krzysztof Winkler (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/ag

Czytaj także

Kryzys rządowy. Czy kończy się niemiecka kultura polityczna?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:00
- To pierwsza taka sytuacja od 1949 roku. Niemcy słynęły ze stabilnej większości rządowej i tym charakteryzuje się ich kultura polityczna – powiedział Piotr Jendroszczyk, odnosząc się do wrześniowych wyborów, po których do tej pory nie udało się powołać rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina cztery lata po Euromajdanie. "To zupełnie inny kraj"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 08:00
- Choć Ukraina nadal nie jest krajem marzeń, który wyobrażaliśmy sobie, wychodząc na Majdan, to jednak jest to już zupełnie inne państwo niż cztery lata temu – powiedziała Natalia Panchenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia i przyszłość. Serbia po skazaniu "Rzeźnika Bałkanów"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 18:00
22 listopada Ratko Mladić został skazany na dożywocie przez ONZ-owski Trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze. Dzień później rezydent Serbii Aleksandar Vučić zaapelował do swoich obywateli, by patrzyli w przyszłość. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni wyrok za zbrodnie. Będzie pojednanie na Bałkanach?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:00
- Wszystie strony konfliktu w byłej Jugosławii uważają, że ich żołnierze nie popełniali zbrodni. To próby unikania odpowiedzialności - mówiła w Dwójce Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół szyi Trumpa zaciska się pętla ?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:14
Zeznania byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna mogą stać się podstawą do wszczęcia procedury impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saakaszwili aresztowany i... uwolniony. Ukraina wrze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 08:00
– Ta akcja była przygotowana od dłuższego czasu. Zatrzymanie Saakaszwilego to silne uderzenie w opozycję – mówił Tomasz Piechal z Ośrodka Studiów Wschodnich o wydarzeniach, które rozegrały się w Kijowie 5 grudnia.
rozwiń zwiń