75 tysięcy skazanych Polaków na wolności...

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 20:00
- 40 tysięcy ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, a kolejne 30 tysięcy nie dostało jeszcze wezwania do odbycia kary - wyliczał socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski.
Audio
  • Paweł Moczydłowski mówi o historii polskiego więziennictwa oraz o... nieskuteczności represyjnych kar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Paweł Moczydłowski przypomina, że represyjne kary nigdy jeszcze nie zlikwidowały przestępczości, a publiczne egzekucje ułatwiały pracę... kieszonkowcom
Paweł Moczydłowski przypomina, że represyjne kary nigdy jeszcze nie zlikwidowały przestępczości, a publiczne egzekucje ułatwiały pracę... kieszonkowcomFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kolejne 80 tysięcy Polaków przebywa w naszych więzienia, a 5 tysięcy – w zakładach karnych na zachodzie Europy. - Razem to 155 tysięcy. Czy jesteśmy aż tak złym narodem? - pytał retorycznie nasz gość, wieloletni szef polskiego więziennictwa. - Represyjna polityka jest nieskuteczna, bo ludzie się do niej przyzwyczajają - argumentował Paweł Moczydłowski. Mimo to większość Polaków wciąż opowiada się za karą śmierci.

Czy takie podejście to dziedzictwo po PRL-u? A może boimy się liberalnego wymiaru sprawiedliwości działającego na przykład w ojczyźnie Breivika? Choć, jak przekonuje ekspert, norweski zbrodniarz nigdy nie wyjdzie z więzienia...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Gość: Paweł Moczydłowsk (socjolog, kryminolog, w latach 1990-94 szef polskiego więziennictwa)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/mc

Czytaj także

Janusz Reiter: ambasador to "dożywocie"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 14:00
Nasz gość był ambasadorem RP w Niemczech i USA. – Propozycja, bym objął to stanowisko wyszła od Tadeusza Mazowieckiego. To był początek lat 90. - wspominał Janusz Reiter. - Do dziś podziwiam go za odwagę, bo przecież nie wiedział czy sprawdzę się w tej roli. Byłem niezapisaną kartą, ale on mnie zapewnił, że jest o mnie spokojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:00
– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Francuzi przewidzieli koniec komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:00
- W latach 80. zdałem sobie sprawę, że gospodarka PRL to teatr pozorów. Cały ten system po prostu nie działał - mówił Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.
rozwiń zwiń