Zmiany kulturowe a sposób żywienia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 18:00
Od czego zależą nowe trendy żywieniowe, moda na slow food? Czy zmiany kulturowe związane najpierw z pandemią, a teraz wojną, strach przed problemami z aprowizacją, mają na nie wpływ? O tym z dziennikarką i reportażystką Anetą Wawrzyńczak rozmawiał Michał Płociński.
W czasach wysokich cen żywności oraz przerwanych łańcuchów dostaw bardziej doceniamy lokalne produkty
W czasach wysokich cen żywności oraz przerwanych łańcuchów dostaw bardziej doceniamy lokalne produktyFoto: Pixabay.com

Slow food zakłada jedzenie w spokoju, bez pośpiechu i w skupieniu. Podczas posiłku należy się delektować smakiem i zapachem potraw. Nie ma mowy o jedzeniu w biegu, w barach szybkiej obsługi, czy wręcz na ulicy.

 Slow food to ruch społeczny, który powstał po to, by promować czerpanie przyjemności z jedzenia, cieszenia się nim  mówił w radiowej Czwórce Sławomir Wrzosiński. – W slow foodzie namawiamy wszystkich, by zwolnili choć na chwilę. To nie oznacza, by położyć się do góry brzuchem, ale mieć takie momenty, kiedy się zwalnia. Popatrzmy na świat, na to co jemy – to bardzo ważne rzeczy, które zmieniają jakość życia – wyjaśniał.

Gość Polskiego Radia mówił wtedy, że żywność typu slow food ma spowodować, że człowiek na chwilę oderwie się od codziennych obowiązków, by w ciszy i spokoju ducha zjeść coś smacznego i zdrowego. Jak podkreślał, slow food to pochwała tradycji, duma z oscypka, rozkoszowanie się smakiem i życiową harmonią. To ruch społeczny skupiający różnych ludzi wielu profesji. Slow food obecny jest w kinie, kuchni, życiu.

Ostatnie lata nadają jednak temu zjawisku nowy wydźwięk. Slow food to już nie tylko moda, trend, sposób na przyjemniejsze i pełniejsze życie. Problemy z dostępem do żywności i jej rosnące ceny sprawiają, że na jedzenie z konieczności patrzymy w sposób bardziej zrównoważony, doceniając lokalne zasoby i rozważniej podchodząc do spożywczych zakupów.


Posłuchaj
29:14 2022_08_25 17_30_09_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Zmiany kulturowe a sposób żywienia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Płociński

Gość: Aneta Wawrzyńczak (dziennikarka i reportażystka)

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Bajgle amerykańskie lub krakowskie - jak przygotować je we własnej kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 12:00
W Polsce bajgle kojarzą się przede wszystkim z Krakowem, ale ten wypiek popularny jest na całym świecie, można je kupić na ulicach Londynu i Nowego Jorku. Jak upiec bajgle w domu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Bravo i jego kulinarne felietony o polityce i sztuce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 13:00
Pieśni miłosne na temat kapusty, sonety o jabłkach, zachwyty nad burakiem stanowią esencję książki "Czekolada i kapuśniak. Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli". Jej autor, Paweł Bravo, był gościem "Drogi przez mąkę".
rozwiń zwiń