Życiowy weteran wśród armii cieni. Nowa powieść Marka Weissa

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2024 18:00
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" (23.08) był Marek Weiss, reżyser teatralny i operowy, powieściopisarz. Rozmawialiśmy m.in. o jego najnowszej książce zatytułowanej "Armia cieni". 
Poprzednia książka Marka Weissa nosiła tytuł Biały wieloryb. W pogoni za ideałem teatru operowego
Poprzednia książka Marka Weissa nosiła tytuł "Biały wieloryb. W pogoni za ideałem teatru operowego"Foto: Artur Reszko/PAP

Bohater powieści, dziewięćdziesięcioletni Piotr Nałęcz - weteran powstania warszawskiego, zmagań z komuną, postkomuną, miłością, samotnością i swoimi słabościami - wspomina w dniu urodzin niesamowite wydarzenia, jakich był świadkiem, a także swoich bliskich, przyjaciół i wrogów.

Na kartach powieści spotkamy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Andrzeja Wajdę czy Leszka Kołakowskiego. Dzięki ich głosom bohater próbuje zrozumieć swój los, Polskę i Boga, wiarę w którego boleśnie utracił.


Posłuchaj
27:33 Dwójka OWZK 23.08.2024.mp3 Marek Weiss o swojej nowej książce zatytułowanej "Armia cieni" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Sanocka

Gość: Marek Weiss (reżyser teatralny i operowy, powieściopisarz)

Data emisji: 23.08.2024

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 20:48
- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Weiss: ważne jest rozdzielenie inscenizacji od reżyserii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 22:00
- Gdy reżyseruje się spektakl za spektaklem, to po jakimś czasie człowiek zaczyna reżyserować życie swoje, przyjaciół, dzieci. To kierowanie i manipulowanie ludźmi, układanie im ścieżek to rodzaj "fiksum-dyrdum", które każdy reżyser nabywa. Jeśli jest dobrym człowiekiem to pomaga, a poza tym nie każdy się temu poddaje - mówił w Dwójce Marek Weiss, reżyser i powieściopisarz.
rozwiń zwiń