Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 15:10
"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
Świat w moich oczach to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Na zdjęciu autoportret malarza.
"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Na zdjęciu autoportret malarza.Foto: ze zbiorów Michaela Popiela de Boisgelin (Pałac w Kurozwękach, Kraina bizonów)

Od rewolucji październikowej, przez tętniący życiem bohemy Paryż lat dwudziestych, II wojnę światową, Katyń, aż po bogate życie polskiej emigracji powojennej i francuskiej sceny artystycznej. W rozmowie z Piotrem Kłoczowskim Czapski opowiedział swoje życie - wprost i szczerze. Stworzył w ten sposób swoją autobiografię, a także wyrazisty portret epoki i postaci ją zaludniających.

Posłuchaj
48:45 2025_01_15 19_10_39_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

"Świat w moich oczach"

Czytając "Świat w moich oczach" można poznać historię życia godnego wielu powieści i przysłuchać się refleksjom o sprawach zasadniczych. Książka stanowi wyjątkowy zapis uważnego spojrzenia na innych i na siebie. W ostrym świetle, z perspektywy schyłku życia.

Nowe wydanie wspomnień wzbogacone jest o archiwalne ilustracje, opiera się na niedawno odnalezionym maszynopisie transkrypcji rozmowy. 

Czytaj także:

Geniusz Józefa Czapskiego

- Mówiąc o Józefie Czapskim, nie można ominąć jego podwójnego geniuszu. Był zarazem wielkim malarzem i wybitnym pisarzem. To, że jest dla nas także nauczycielem życia jest sprawą zasadniczą. Otwiera szerzej oczy, uwrażliwia na świat i poszerza nasze pragnienia. Jest dla mnie i dla całej polskiej kultury postacią więcej niż wyjątkową - mówił w Dwójce Mikołaj Nowak-Rogoziński, redaktor tomu, znawca twórczości Józefa Czapskiego.

Rozmowy, które otwierają i uwrażliwiają 

Publikacja "Świat w moich oczach" to wznowione i poszerzone wydanie zapisu rozmów, które w 1989 roku przeprowadził z Józefem Czapskim Piotr Kłoczowski. Często do niego jeździłem. Rozmowy powstały trzy lata przed śmiercią Czapskiego. Mieliśmy ze sobą dobry kontakt, a on odznaczał się wielką zdolnością żywego reagowania na ludzi, rzeczy i na świat. Było to dar, który miał do śmierci. Zamykał się w nim jego fenomen twórczego widzenia rzeczy, nawet gdy było ono już osłabione. Niespodziewanie wybuchało połączeniem zdarzeń, słów czy spojrzeń. Czapski do końca kreślił obrazy, książki i przeżycia. To było fascynujące - wspominał w Polskim Radiu. 

Józef Czapski - kronikarz żywej historii

Józef Czapski należy do najważniejszych polskich malarzy i pisarzy. Jest także niezwykłym świadkiem historii XX wieku. Publikowane po raz pierwszy dzienniki Józefa Czapskiego prowadzone w latach 1942–1944 po wyjściu z sowieckiego obozu, podczas wędrówki z Armią Andersa, to dzienniki nie tylko malarza i pisarza, ale i żołnierza.

Prowadzenie dziennika Czapski nazywał "kontrolą oddechu dnia". Codzienny rytuał zapisywania i rysowania był dla niego równie ważny, jak kontakt z ludźmi, a rozłąka z dziennikiem równie bolesna, jak rozstanie z bliskimi. W dzienniku miały początek wszystkie jego szkice literackie i obrazy. Zeszyty wypełnione rysunkami i niemal hieroglificznymi zapiskami były repozytorium pamięci i inspiracji malarskich.

Wyjątkowe dzieło literackie i bezcenne świadectwo historyczne: zapis wyjścia polskich żołnierzy z ZSRR, z "nieludzkiej ziemi" i ich tułaczki przez Bliski Wschód aż do Włoch. Kronika codzienności i malarskich inspiracji. Sprawozdanie ze szkoły uczuć, z miłości i cierpienia. Opis tworzących się w armii więzi przyjaźni, które doprowadzą do powstania paryskiej "Kultury". Także niezwykły dziennik lektury – pisarzy francuskich, angielskich i rosyjskich: dowód miłości do literatury i jej znaczenia w radzeniu sobie z wojną i jej okropnościami, z samotnością, wygnaniem i rozpaczą.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Mikołaj Nowak-Rogoziński (znawca twórczości Józefa Czapskiego)

Data emisji: 15.01.2025

Godz. emisji: 19.10

zch

Czytaj także

Pierwsza dama polskiej piosenki. Irena Santor na dobry początek 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 21:00
Znają ją pokolenia. Wyśpiewała niezapomniane przeboje, które stworzyły historię polskiej piosenki. Irena Santor, ikona rodzimej sceny, laureatka Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej. Jak wchodzi w nowy, 2025 rok? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 21:06
- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Musierowicz skończyła 80 lat. Jej książki czytały i nastolatki, i Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 21:20
- W latach 90. Małgorzata Musierowicz stała się nie tylko najpopularniejszą autorką powieści dla dziewcząt, ale też pisarką czytaną przez dorosłych ludzi - od Czesława Miłosza, po prof. Mariana Stalę - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Biedrzycki, krytyk literacki i historyk literatury, w dniu 80. urodzin Małgorzaty Musierowicz.
rozwiń zwiń