Wykluczenie, działanie w opresji i brak wolności. Ala Savashevich i jej twórczość

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2025 12:02
Ala Savashevich to białoruska artystka nominowana do Paszportów Polityki 2024. W swojej sztuce przywołuje własne doświadczenia, ale tworzy treści uniwersalne. Opowiada o dyktaturze, ograniczających normach społecznych, pracy kobiet.
Gala Paszportów Polityki za rok 2024. Na zdjęciu z lewej strony Ala Savashevich.
Gala Paszportów Polityki za rok 2024. Na zdjęciu z lewej strony Ala Savashevich.Foto: Wojciech Olkusnik/ East News

Jej rzeźby, instalacje, działania performatywne odwołują się do problemów związanych z wykluczeniem, brakiem wolności, życiem w opresji. Artystka bada znaczenie pamięci, tożsamości, przynależności do określonego miejsca, kraju, środowiska.

O tym wszystkim porozmawiamy z Alą Savashevich, przypominając jej najsłynniejsze prace. Rzeźbiarka opowie, jak pracowała nad wystawą "Nie da się przewidzieć, co trzeba będzie pamiętać". Będzie mówiła o tym, jakie znaczenie dla powstania obiektu "Szyjcie same", czyli fartucha ze stali, miały doświadczenia kobiet z jej rodziny.

Nominacja do Paszportów Polityki

Po nominacji do Paszportów Polityki, w rozmowie z tygodnikiem przyznającym te nagrody, artystka podkreślała, że w jej pracy ważne jest analizowanie historii kobiet, przyglądanie się temu, jak postrzegane i traktowane jest kobiece ciało. Porozmawiamy również o tym.

 Performans "The Rite of Spring"

Ala Savashevich przypomni swój proces tworzenia performansu "The Rite of Spring", inspirowanego choreografią Wacława Niżyńskiego do "Święta wiosny" Igora Strawińskiego. Opowie o tym, jak w sztuce odbija się niezgoda na dyktaturę.

***

Na audycję O wszystkim z kulturą w poniedziałek (10.02) w godz. 19.10-20.00 zaprasza  Marta Strzelecka.

Zobacz więcej na temat: Marta Strzelecka Ala Savashevich
Czytaj także

Maria Callas - fenomen opisywany na kartach literatury i taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 19:00
Jedna z największych artystek w historii świata. Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Maria Callas wciąż inspiruje literaturę i kinematografię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 20:50
Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafik, rysownik, felietonista i pisarz - wspomnienie Marcina Wichy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2025 20:50
"Nie znikniemy bez śladu. A nawet jak znikniemy, to zostaną nasze rzeczy, zakurzone barykady" - pisał w jednej ze swych książek zatytułowanej "Rzeczy których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha. Grafik, rysownik, felietonista i pisarz odszedł kilkanaście dni temu.
rozwiń zwiń