– Sprzeczności doświadcza każdy z nas, ale udajemy, że nie istnieją – powiedział Erik de Chassey. – Malarz przez 10 lat artystycznego działania potrafił się z nimi mierzyć z podniesioną głową. To jest istota jego sztuki – tłumaczył.
Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego w madryckim Muzeum Królowej Zofii to największa jak dotąd retrospektywa twórczości polskiego artysty poza granicami kraju. Ekspozycję przygotowano wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym była prezentowana na początku tego roku. Na wystawie nie zabrakło dzieł ze słynnego cyklu "Rozstrzelania". Zdaniem Erika de Chassey obrazy te są czymś więcej niż tylko świadectwem czasów, w których żył artysta.
***
Tytuł audycji: Notatnik Dwójki
Przygotował: Paweł Siwek
Goście: Erik de Chassey (dyrektor Akademii Francuskiej w Rzymie - Villa Medici), Marta Dziewańska (kuratorka madryckiej wystawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Manuel Borja-Villel (dyrektor Muzeum Królowej Zofii w Madrycie), Paweł Potoroczyn (szef Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 24.11.2015
Godzina emisji: 13.00
mc/mm