"Polscy oficerowie stali się kulą u nogi sojuszników"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 18:30
- W przededniu defilady zwycięstwa w Londynie, były premier Winston Churchill wykrzykiwał w parlamencie pytanie, dlaczego nie zaproszono polskich bohaterów. Była to jednak tylko zagrywka polityczna - mówił w Dwójce Szymon Nowak.
Audio
  • "Niechciani generałowie". Trudne losy legendarnych przywódców (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Szymona Nowaka Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni. Powojenne losy polskich oficerów, wyd. Fronda
Okładka książki Szymona Nowaka "Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni. Powojenne losy polskich oficerów", wyd. Fronda Foto: mat. prom.

Szejnert_Wyspa-wezy_1200jpg.jpg
"Rozliczanie oficerów za klęskę wrześniową było nagonką"

O powojennych, niełatwych latach polskich oficerów na Zachodzie rozmawialiśmy z autorem książki "Niechciani generałowie". 

Na londyńskiej paradzie zwycięstwa w 1946 roku, w której obok Anglików i Amerykanów maszerowali nawet sanitariusze z Fidżi i oddziały robocze z Seszeli, zabrakło Polaków. Rząd Jego Królewskiej Mości na dwa tygodnie przed defiladą rozwiązał Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

- Najprawdopodobniej, ze względu na naciski Stalina, Anglicy nie zaprosili na defiladę przedstawicieli polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Zaprosili za to delegację wojskową znad Wisły. Komuniści zwodzili Anglików do ostatniej chwili i w końcu nie wysłali tej delegacji. Na defiladzie Polaków nie było - przypomniał gość audycji.

Bohaterowie i legendarni dowódcy po wojnie nie mogli wrócić do Polski. Dawny sojusznik - Wielka Brytania - przestała życzliwie traktować wojennych uchodźców w mundurach. Przestali być potrzebni. Aby utrzymać rodziny, kawalerowie orderu Virtuti Militari zostawali barmanami, tapicerami i nocnymi cieciami.

Którzy z wysokich oficerów wrócili po wojnie do komunistycznej Polski i dlaczego? Jaki los czekał tych, którzy zdecydowali się pozostać na emigracji? Który z polskich dowódców stał się kozłem ofiarnym, na którego zrzucono odpowiedzialność za błędy brytyjskiego dowództwa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Szymon Nowak (autor książki "Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni. Powojenne losy polskich oficerów")

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

"Szukałam niezłomnych ludzi". Wokół "Obrońców" Marii Dłużewskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:00
- To są obrońcy naszej godności, naszej wolności - podkreślała Maria Dłużewska, opowiadając o swojej książce, której bohaterami są m.in. ci, którzy bronili oskarżonych w stanie wojennym.
rozwiń zwiń