Na tropie nieznanych wersów "Pana Tadeusza"
Z książki dowiadujemy się m.in. o zainteresowaniu narodowego wieszcza mistyką żydowską, kabałą, reinkarnacją, literaturą i kulturą Żydów. Obszerne studium uzupełniają teksty, które szczegółowo analizują różne "żydowskie" wątki w życiu i twórczości Mickiewicza, a także innych wybitnych polskich romantyków.
- Nie chodzi tu tylko o sprawy biograficzne ani o tropienie jakiś śladów, tylko o szeroko rozumiane dwa modele. Jednym z nich, takim interkulturowym, bardzo migotliwym, jest poezja Mickiewicza. Drugim jest natomiast judaizm. Mnie interesuje ten styk, punkty zazębienia, gdy te dwa modele zachodzą jakby na siebie. Tym obszarem, na którym dzieło Mickiewicza styka się ze światem żydowskim jest tekst. Nie chodzi tutaj o jakieś sensacje, o spekulacje, czy matka poety Barbara Mickiewiczowa była z pochodzenia Żydówką. Istotą tej książki jest skomplikowane zetknięcie dwóch wielkich modeli kultury. Trochę mówi o tym okładka - tłumaczył prof. Andrzej Fabianowski.
Co ona przedstawia? Jaki był stosunek Adama Mickiewicza do antysemitów? Czego dotyczyła jego inicjatywa związana z utworzeniem zbrojnego oddziału złożonego z Żydów? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Anna Lisiecka
Gość: prof. Andrzej Fabianowski (autor opracowania "Mickiewicz i świat żydowski")
Data emisji: 21.08.2018
Godzina emisji: 17.30
pg