Przełom w polskim kinie historycznym?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 19:07
- Oto dostajemy dwa filmy, jeden to "Orlęta", który jutro (9.09) wchodzi do kin, a drugi to "Filip" na podstawie Tyrmanda, który – nie wiem jeszcze, kiedy będzie miał premierę – będzie pokazywany na Festiwalu Filmowym w Gdyni. To są dwa filmy, w których widzimy wojnę oczami Żydów - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
Kadr z filmu
Kadr z filmuFoto: mat. prasowe

"Orlęta. Grodno'39" – to tytuł nowego filmu Krzysztofa Łukaszewicza, wypełniającego jedną z białych plam w polskiej historii. Głównymi postaciami filmu są bardzo młodzi ludzie, w zasadzie dzieci, które dopiero niedawno stały się nastolatkami.

Akcja filmu rozgrywa się na początku II wojny światowej w polskim mieście Grodnie (dziś Białoruś), które 17 września 1939 roku zaatakowali Sowieci, niespodziewanie przekraczając wschodnią granicę Rzeczpospolitej. Grodno było jednym z niewielu punktów oporu na niezabezpieczonym froncie wschodnim.

Jowita Budnik: "Orlęta. Grodno '39" to dramat widziany oczyma dzieci>>>>

Zwiastun filmu

[YouTube: Bądźmy Razem. TVP/ORLĘTA. GRODNO '39 – zwiastun]

***

"Filip" jest ekranizacją znakomitej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. 

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.


Posłuchaj
28:59 O wszystkim z kulturą Dwójka 8 wrzesień 2022 17_29_44.mp3 Łukasz Adamski o przełomie w polskim kinie historycznym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Łukasz Adamski (krytyk filmowy)

Data emisji: 8.09.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Zaczęła od "Wróżki w kapuście". Kim była pierwsza reżyserka filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 18:00
- Alice Guy-Blaché była człowiekiem kina i pionierką, która nie tylko przecierała szlaki kobietom, ale też mężczyznom chcącym zaistnieć w świecie filmu - mówił o zapomnianej autorce kina Rafał Glapiak, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył". Półkowniki w kinie Iluzjon

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 11:15
- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
rozwiń zwiń