"Satelita, adept, wróg". Socrealistyczne produkcyjniaki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 21:00
Socrealistyczne książki i scenariusze filmowe powstawały na ogół zgodnie ze schematem. Nieuświadomiony bohater na skutek dramatycznych wydarzeń dojrzewał do rozpoznania w swoim środowisku wroga. Następnie wymierzał mu sprawiedliwość.
Produkcyjniaki były charakterystyczne dla socrealizmu, gloryfikowały m.in. przemysł, produkcję i pracę robotników. N.z. kadr z filmu Przygoda na Mariensztacie
Produkcyjniaki były charakterystyczne dla socrealizmu, gloryfikowały m.in. przemysł, produkcję i pracę robotników. N.z. kadr z filmu "Przygoda na Mariensztacie"Foto: PAP/CAF

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 

Posłuchaj
48:34 2024_12_05 19_09_30_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 "Satelita, adept, wróg". Socrealistyczne produkcyjniaki (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

Bohater na miarę czasów

Bohaterami socrealistycznych książek i scenariuszy filmowych kierowała naukowo dowiedziona słuszność, dydaktyczna wymowa i atmosfera mobilizacji społecznej. W tak zwanych produkcyjniakach często poruszano tematy socjalistycznej przebudowy kraju. Stąd ich akcje najczęściej rozgrywały się w fabrykach, kopalniach, stoczniach i na wielkich placach budowy.

Zobacz także:


W imię czynu

Fabuła utworów była bardzo prosta i schematyczna: główny bohater (najczęściej "przodownik pracy") w imię dobra kolektywu poświęca szczęście rodzinne i indywidualne korzyści. Motywuje innych robotników do działania i dzięki jego zaangażowaniu udaje się pokonać "wrogów klasowych", którzy sabotują pracę zakładu.

Do najbardziej znanych "produkcyjniaków" należą: powieść Jana Wilczka "Numer 16 produkuje" (1949) o odbudowie fabryki cukierków, Bogdana Hamera "Na przykład Plewa" (1950) o zakładzie metalurgicznym z Ostrowca Świętokrzyskiego i Tadeusza Konwickiego "Przy budowie" (1950) o powstawaniu linii kolejowej do Nowej Huty.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jan Kanty Zienko

Goście: Sylwia Szostak (medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS) oraz prof. Piotr Zwierzchowski (filolog i filmoznawca, dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Data emisji: 5.12.2024

Godz. emisji: 19.10

am/pg/ PR Historia/ zch/mg

Czytaj także

"Rejs", czyli metafora życia w PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 05:50
54 lata temu, 19 października 1970 roku, odbyła się premiera filmu Marka Piwowskiego "Rejs". Brawurowy debiut reżysera przeszedł do historii ze względu na zaimprowizowane teksty obrazujące absurd PRL, które weszły do języka potocznego.
rozwiń zwiń