Jan Sehn - łowca nazistów, którego zasługi nie są dostatecznie znane

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 21:24
- W kręgach historyków ta postać cieszy się już większą rozpoznawalnością niż jeszcze 10 lat temu. Przy okazji książek o Janie Sehnie pojawiło się nieco publikacji prasowych, a więc również szersze grono odbiorców miało okazję dowiedzieć się, kim był i czym się zasłużył. Jeszcze nie możemy mówić jednak o rozpoznawalności porównywalnej z tą, jaką cieszą się tzw. łowcy nazistów, m.in. Szymon Wiesenthal - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z IPN.
Kraków 26.04.1965. Frankfurcki proces załogi KL Auschwitz tzw. drugi proces oświęcimski. Profesor dr Jan Sehn wygłasza przemówienie.
Kraków 26.04.1965. Frankfurcki proces załogi KL Auschwitz tzw. drugi proces oświęcimski. Profesor dr Jan Sehn wygłasza przemówienie.Foto: PAP/Andrzej Piotrowski

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu audycję "O wszystkim z kulturą" poświęciliśmy człowiekowi, który wprawdzie nie trafił do obozu, odegrał jednak kluczową rolę w walce o pamięć, o sprawiedliwość i o rozliczenie niemieckich zbrodni.


Posłuchaj
48:14 Dwójka OWZK 27.01.2025.mp3 Jan Sehn - łowca nazistów, którego zasługi nie są dostatecznie znane (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Zaangażowany w rozliczenie niemieckich zbrodni

Prawnik, profesor Jan Sehn (1909-1965) przyczynił się do ekstradycji do Polski po procesie norymberskim Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz, a także współpracował z polskimi prawnikami, którzy przygotowywali akt oskarżenia w tak zwanym pierwszym procesie załogi Auschwitz.

Czytaj także:

Był też pionierem prawniczych rozwiązań, dotyczących odszkodowań dla ofiar pseudomedycznych eksperymentów niemieckich lekarzy z Auschwitz - Birkenau oraz dla przymusowych robotników III Rzeszy.

Jan Sehn - zapomniany gigant

W powszechnej świadomości Jan Sehn kojarzy się jednak, choć był to ostatni etap jego kariery prawniczej, z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Z miastem tym profesor był zresztą związany już przed II wojną światową, tu studiował. Dlatego dla Piotra Litki, drugiego gościa audycji, niezrozumiałe jest, że Kraków do tej pory nie upamiętnił tak zasłużonego mieszkańca.

- Nie ma ulicy ani skweru Jana Sehna. Nie ma nawet tablicy pamiątkowej w jakimkolwiek miejscu związanym z jego bogatą, acz krótką działalnością. Myślę, że to jest też zadanie do wykonania. Film czy serial oczywiście tak, ale taki materialny dowód obecności profesora w konkretnych miejscach, jak jego mieszkanie w kamienicy przy ul. Czystej, z pewnością powinien się pojawić - podkreślał twórca filmu dokumentalnego "Łowca nazistów" o Sehnie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: dr Filip Gańczak (dziennikarz, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, specjalista w zakresie historii polsko-niemieckiej, autor książki "Jan Sehn: tropiciel nazistów" i współautor publikacji "Profesor Jan Sehn") i Piotr Litka (dziennikarz, reporter, twórca filmów dokumentalnych)

Data emisji: 27.01.2025

Godz. emisji: 19.10

am/pg/pr/kor

Czytaj także

David Strathairn o Janie Karskim: był zawsze gotowy stawać po stronie innych

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 22:00
- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
rozwiń zwiń