Skarby rzeki Pilicy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 15:00
- Pojazdy pancerne, karabiny, hełmy, pociski. Skąd to wszystko w skansenie? Wydobyte z rzeki. Tutaj pod koniec wojny Niemcy zbudowali linie obronną. Sowieci ją pokonali, Niemcy uciekli a sprzęt został – opowiadał w Dwójce Zbigniew Cichawa.
Audio
  • Historie znad brzegów rzeki Pilicy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
rzeka Pilica
rzeka PilicaFoto: Shutterstock/Piotr Szpakowski

Wrzeszcz 1200.jpg
Polski Mały Berlin. Spacer po gdańskim Wrzeszczu

W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy skansen w Tomaszowie Mazowieckim, w którego posiadaniu znajdują się niezwykle ciekawe artefakty ilustrujące historię i kulturę dorzecza Pilicy. - Mamy choćby jedną z największych kolekcji ruchomych modeli młynów, w dodatku wykonanych przez młynarza. Wiatraki obracające się wokół własnej osi, młyn pływający zbudowany na łodzi to tylko niektóre z eksponatów - mówił kierownik Skansenu Rzeki Pilicy.

Placówka posiada także bardzo bogaty zbiór militarów pochodzących z ostatniej wojny. - Zima 1945 roku była bardzo mroźna, Pilica zamarzła. Pola minowe i bunkry miały zatrzymać nacierających sowietów, ale ci przełamali umocnienia i Niemcy musieli uciekać. Po Pilicy, dosłownie. Lód często nie wytrzymywał jednak ciężaru czołgów i transporterów, które tonęły w rzece. Jeszcze do dziś w jej mulistym dnie można na nie natrafić - opowiadał Zbigniew Cichawa.

Skąd w dorzeczu Pilicy wziął się piaskowiec i jak powstały groty? Do czego używano wydobywanego w miejscowej kopalni piasku kwarcowego? Co można zobaczyć zwiedzając podziemną trasę turystyczną w Grotach Nagórzyckich? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Zbigniew Cichawa (kierownik Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim), Aleksandra Chachuła (przewodniczka po Grotach Nagórzyckich)

Data emisji: 4.07.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/bch

Czytaj także

Polski Mały Berlin. Spacer po gdańskim Wrzeszczu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:00
- Ulica Wajdeloty, na której mieszkałam, wygląda bardzo berlińsko. Otworzyły się małe knajpki, salony usługowe, są też artyści. To jest dzielnica, poza obręb której niekoniecznie trzeba wychodzić, bo tutaj wszystko jest - mówiła o gdańskim Wrzeszczu artystka Anna Witkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XI Festiwal Wysokich Temperatur. Szkło, ceramika i metal zamienione w sztukę

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 16:10
- Pokazujemy publiczności, w jaki sposób możemy pracować z metalem, jak możemy stworzyć sobie naczynie ceramiczne czy rzeźbę, a także jak fascynująca jest praca z płynnym szkłem. Wszystkie te techniki potrzebują wysokiej temperatury, żeby stworzyć dzieło sztuki - mówił w Dwojce Michał Staszczak, organizator i założyciel wrocławskiego festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia wrocławskiego pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:00
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie rezydencji przy ulicy Szajnochy we Wrocławiu. To jedyny w tym mieście obiekt, obok pałacu Hatzfeldów, gdzie zachowały się oryginalne klasycystyczne wnętrza.
rozwiń zwiń