Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 13:49
Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich przeznaczona była dla drzewek egzotycznych i sztuki
Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich przeznaczona była dla drzewek egzotycznych i sztukiFoto: Shutterstock/Real_life_photo

Jednym z charakterystycznych punktów Łazienek Królewskich jest Stara Oranżeria. Powstała w latach 1785-1788. Zaprojektował ją nadworny architekt - Dominik Merlini. Co ciekawe, jest to jeden z najpóźniej zrealizowanych projektów łazienkowskiego założenia.


Posłuchaj
12:30 _PR2 (mp3) 2024_11_07-11-01-28.mp3 Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

Kolekcja cytrusów

Było to miejsce wyjątkowe. Tutaj król przechowywał bowiem swoją słynną kolekcję drzewek egzotycznych i drzewek laurowych. - Król znany był ze swojej kolekcji cytrusów. Wiemy, że przynajmniej jeden obraz z kolekcji - "Polskiego jeźdźca" Rembrandta - kupił, płacąc drzewkami pomarańczowymi. Kolekcja ta była bardzo znana. Potrzebna była więc przestrzeń, która mogłaby te drzewa na okres zimowy pomieścić - wyjaśniła Małgorzata Maria Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich.

Wnętrza nie były jednak przeznaczone tylko na egzotyczne drzewka. To także miejsce dla sztuki. - Król myślał o tej przestrzeni wielorako. Było to również miejsce niezwykle ozdobne, w którym zdecydowano się umieścić rzeźby z biblioteki króla. Nie tylko drzewka się tu znajdowały. To, co teraz tutaj widzimy, to druga część, czyli wspaniałe dekoracje malarskie i rzeźby - tłumaczyła.

Teatr w Starej Oranżerii

Król kochał teatr, toteż w Starej Oranżerii musiało się znaleźć miejsce także i dla niego. - Stanisław August był miłośnikiem teatru. Sam jako uczeń występował w spektaklach teatralnych. Tłumaczył również amatorsko Szekspira - to był jeden z jego ulubionych dramaturgów - wskazała Małgorzata Grąbczewska.

Czytaj także:

- W Łazienkach Królewskich powstały w zasadzie trzy sceny teatralne. Dwie z nich mamy do dzisiaj. Teatr w oranżerii pomyślany był jako teatr dworski, dla króla i jego gości. To fantastyczne połączenie z oranżerią powodowało, że pomieszczenie było ogrzewane i mogło działać cały rok - wyjaśniła.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Fitzwilliams

Data emisji: 7.11.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/am/wmkor/pg

Czytaj także

Strefa ciszy w środku Warszawy? "Próbujemy zawracać kijem Wisłę"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 16:10
W "Poranku Dwójki" porozmawialiśmy o doświadczeniu muzyki w malowniczej scenerii ogrodów Łazienkowskich. Od 6 lipca przez cały miesiąc w letnie weekendy w przestrzeni Łazienek Królewskich, z dala od miejskiego zgiełku, będzie trwała 12. odsłona Festiwalu Strefa Ciszy. O tym wydarzeniu w "Poranku Dwójki" opowiedziała nam Violetta Łabanow-Jastrząb - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń