Najbardziej zapracowany święty. Co wiemy o Świętym Mikołaju?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2024 16:13
Święty Mikołaj to najbardziej zapracowany święty. Patron panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników… Co wiemy o jego historii? 
Święty Mikołaj, najbardziej zapracowany święty. Patron panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników
Święty Mikołaj, najbardziej zapracowany święty. Patron panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników…Foto: Shutterstock

Był biskupem Myry w Licji (obecnie Turcja). W XI wieku krzyżowcy przewieźli jego relikwie do Bari we Włoszech. Św. Mikołaj był i jest świętym czczonym zarówno przez prawosławnych, jak i przez chrześcijan na zachodzie, o czym świadczą liczne kościoły pod jego wezwaniem. 

Co wiemy o biskupie z Miry? Jak przestawiano go w sztuce i komu święty dał pierwszą rózgę? W audycji opowie o tym Vitali Mikhalchuk - absolwent teologii Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz filozofii i archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze doktorat w Instytucie Filozofii UW.

***

Na audycję Kwadrans bez muzyki w piątek (6.12) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Katarzyna Sanocka. 

zch/pg

Czytaj także

Schron na poddaszu. Z wizytą w pracowni Rajmunda Ziemskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 13:25
- Ziemski dzielił swoje życie pomiędzy tą pracownią a pracownią w Akademii Sztuk Pięknych. A ponieważ był bardzo pracowity, bardzo skoncentrowany na malowaniu, które było absolutnie jego największą pasją, to z tej pracowni praktycznie nie wychodził - mówiła w Dwójce Katarzyna Ziemska, opiekunka Historycznej Warszawskiej Pracowni Artystycznej Rajmunda Ziemskiego, przez samego artystę nazywanej schronem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedziba Instytutu Polskiego w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 06:39
Od ponad 30 lat w Rzymie działa Instytut Polski. Polska placówka kulturalna w stolicy Włoch mieści się w Palazzo Blumenstihl – zabytkowym budynku w dzielnicy Prati.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat Muzeum Manggha. Krystyna Zachwatowicz: to pomnik dla Feliksa Jasieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 11:00
Wszystko zaczęło się od wizyty Andrzeja Wajdy na wystawie prac z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Dziewiętnastoletni artysta zachwycił się wtedy sztuką japońską zgromadzoną przez wybitnego kolekcjonera.
rozwiń zwiń