Baczyński. Serwis specjalny portalu polskieradio.pl
Krzysztof Kamil Baczyński, poeta i żołnierz Armii Krajowej, poległ na placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 r. - w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. W przededniu rocznicy śmierci artysty rozmawialiśmy w Dwójce o motywie Wisły w twórczości młodego twórcy, rzeki, która była dlań "kosmosem i pełnią świata".
– Te obrazy pełni świata są u niego bardzo częste – zauważył Piotr Matywiecki. – Wisła, jako znany obraz przepływającego życia, była dla niego całym życiem, nie tylko życiem jako biografią, lecz także życiem jako żywotnością, życiową energią i nieobliczalnością. Była też strasznym przewidywanym losem – powiedział.
Gość Dwójki mówił m.in. o tym, jak rozumie kilkukrotnie pojawiające się w poezji Baczyńskiego stwierdzenia, że Wisła jest żelazna, że jest jak mowa, że Wisła to "ja" artysty. Zwracał także uwagę na twórczość innych wybitnych polskich poetów, którzy w podobny sposób odnosili się do tej rzeki, i na swoiste podsumowanie tych literackich wizji w "niezwykle okrutnym wierszu Zbigniewa Herberta".
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi: Dorota Gacek
Gość: Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki, eseista)
Data emisji: 3.08.2017
Godzina emisji: 15.00
mc/jp